1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Slav-nsk [51]
3 years ago
14

3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)

Mathematics
1 answer:
Liula [17]3 years ago
6 0

Answer:

2.25

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

1.69           x

------     = ---------------

3/4 lb              1 lb

Using cross products

1.69 * 1 = 3/4 *x

1.69 = 3/4 x

Multiply by 4/3

1.69 * 4/3  = x

x=2.25333

Rounding to the nearest cent

You might be interested in
Does anyone Know what y = 1.6x + 48?
mel-nik [20]

Answer:

49.6 is what y is equal to

Step-by-step explanation

6 0
3 years ago
The manufacturer of Pepsi claims that its 2-liter bottles contain, on average, no more than 250 calories. A sample of 20 2-liter
Stels [109]

Answer:

Yes, Sample information does indicate that a 2-liter bottle of Pepsi contains more than 250 calories  

Step-by-step explanation:  

Null Hypothesis [H0] : u < 250  

Alternate Hypothesis [H1] : u > 250 {One Tail}  

t = (x' - u) / [ sd / √n ]  

= (255 - 250) / (5.6 / √20)  

5 / (5.6 /√20)  

= 3.99  

As t ie 3.99 > t value 1.65 ie for one tail 95% confidence level. So, we reject the null hypothesis & conclude that it contains more than 250 calories.  

4 0
3 years ago
Dave wants to buy a new collar for each of his 3 dogs. The collars come in a choice of 6 different colors. 1. How many selection
damaskus [11]

Answer:

1: 216 selections

2: 120 selections

Step-by-step explanation:

1:

we have 6 different colors and we can choose the same color repeatedly, so for each of the 3 dogs, we have 6 possibilities, so the number of combinations is 6*6*6 = 216 selections.

2:

we have 6 different colors and we can't repeat a color, so the first collar has 6 possibilities, the second has 5 possibilities (one color was already chosen), and the third collar has 4 possibilities (two already chosen), so the number of selections is 6*5*4 = 120.

3 0
3 years ago
The table shows the elevations of four cities in the Netherlands which city in the Netherlands is below sea level
Vitek1552 [10]

Answer:

Rotterdam

Step-by-step explanation:

it's in the negatives

3 0
3 years ago
Read 3 more answers
Lily plants 2 red rosebushes, 8 pink rosebushes, and 6 yellow rosebushes. What is the ratio of pink and red
andrey2020 [161]

Answer:

C. 10 : 16

Step-by-step explanation:

Attached below

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone pls help me i can't figure out the answer
    5·1 answer
  • Approximately 18% of the calls to an airline reservation phone line result in a reservation being made. (a) suppose that an oper
    6·1 answer
  • You are to demonstrate that you understand slope. You are to draw two graphs of lines. One line needs to have a slope of 2/3 and
    14·1 answer
  • At noon temperature is 12 degrees f. It drops 2 degrees every hour. At what time is the temperature -4 degrees?
    7·1 answer
  • Help with number 2 and show how you got the answer
    13·2 answers
  • On a coordinate plane, a line is drawn from point A to point B. Point A is at (2, negative 3) and point B is at (negative 4, 9).
    6·2 answers
  • How to differentiate cbrt(8+9xsqrt4)
    8·1 answer
  • Find the slope of the line that contains the pair of points: (6,3)
    6·1 answer
  • Bob and Kathy want to save a total of $500,000 for retirement. How much should they deposit monthly into an account that pays 3.
    10·1 answer
  • The mode of the data<br> set is 21. What number<br> is missing?<br> 21, 17, _25, 23, 13
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!