1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
siniylev [52]
3 years ago
15

A store sells 3 videotapes for $4.99. find the unit rate

Mathematics
1 answer:
iogann1982 [59]3 years ago
7 0
1.66333333 because u divide 4.99 by 3 to get the value of one
You might be interested in
What is the quotient of 78.3 ÷ 3.48?
olga_2 [115]
The answer is 22.5. I hope this helps you.

Good luck with your work! 
8 0
3 years ago
PLEASE HELP been stuck on this for a while
marysya [2.9K]

Answer:

I believe it's D but I'm not 100 percent sure. I hope this helped I'm sorry I couldn't help more <3

4 0
2 years ago
Trapezoid PQRS has been rotated to trapezoid P'Q'R'S'.
Shalnov [3]
I think it is 90
Hope this help you?!
4 0
2 years ago
Simplify the following expression:<br> 3X(4-1) + (6+21)
Ilya [14]

Answer:

9x+27

Step-by-step explanation:

3x(4−1)+6+21

=9x+6+21

Combine Like Terms

=9x+6+21

=(9x)+(6+21)

=9x+27

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify 9r - 4s -6r + s
Serggg [28]

your answer is

3r-3s


3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the following quadratic equation by the square root property of equality. <br> (x-8)^2=48
    12·1 answer
  • Someone help me asap
    9·2 answers
  • If Darnell can buy 10 cases of water for $30.00, how much would it cost for 15 cases
    10·1 answer
  • A person runs 1/7 mile in 1/56 hour.The person's speed is miles per hour.
    14·2 answers
  • Helpppppppppppppppppppp!
    14·1 answer
  • Pre drove 34.8 miles on Friday, 71.15 miles on
    15·1 answer
  • How can i solve 8(3a+6)=9(2a-4)
    10·1 answer
  • Can someone please help me with this question? Im stuck and really confused on how I'm supposed to figure it out. Thanks! ​
    14·1 answer
  • Computing the total cost and interest for a loan
    12·1 answer
  • 15 POINTS! Will give brainliest to correct answer. I would love an explanation so I can do it on my own next time.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!