The denominator must be the same, so just think of the LEAST COMMON MULTIPLE, The LCM here is 8, because you can multiply 4 by 2 to get 8.
so when you multiply, you multiply both on the top and on the bottom, so this would be:
3 x 2 / 4 x 2 = 6 / 8
Now you can add or subtract: 6/8 - 1/8 = 5/8
square root of 3 is the correct answer, the first choicw
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
Answer:
The answer is 3w-5
Step-by-step explanation:
First you would have to figure out what 3 times the width is which would be the 3w part then to fine the length you would subtract 5 since it is 5 inches shorter
Answer: if the blue rectangles are x, then x = 1/2
1/2 + 1/2 = 1
the green shapes each = 1
so you have 1 + 1 + 1 = 3 which is true so
x = 1/2
Step-by-step explanation: