1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fiasKO [112]
3 years ago
5

Youssef plans to get rid of cable and is comparing two high-speed internet providers. He narrows his search to two companies. Co

mpany A charges a $100 setup fee and $75 per month for high-speed internet. Company B charges $100 per month for high-speed internet and does not charge a setup fee.
Mathematics
1 answer:
Alchen [17]3 years ago
8 0
The better deal, if for a year and that's your question, is Company A.

Explanation:
Company A : $75(per month) x 12(months in a year) = $900 + $100(setup fee) = $1,000

Whereas Company B charge $100(per month) x 12 = $1,200
You might be interested in
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
2 years ago
Michael and Lindsey are saving money. Michael begins with $20 and saves $5 per week. Lindsey begins with no money, but saves $10
True [87]
Let
x----------> number of weeks
y----------> saved money

we now that

<span>Michael begins with $20 and saves $5 per week
so
y=20+5x------> equation 1

and
</span><span>Lindsey begins with no money, but saves $10 per week
</span><span>y=10x-------> equation 2

</span><span>the number of weeks it will take for Lindsey and Michael to save the same amount of money is when equation 1 is equals to equation 2
</span>
therefore
20+5x=10x------> 10x-5x=20------> 5x=20-----> x=20/5-----> x=4 weeks

the answer is 
4 weeks
3 0
2 years ago
compare the pair of fractions below. match the statements to the correct symbol. each symbol may be used more than once or not a
Lelu [443]
3/7 is equal to 9/21 because when you simplify 9/21 you can divide both 9 and 21 with 3 so you would get 3/7
hope this helps
4 0
3 years ago
Will is W years old.
Minchanka [31]
Will is W years old.Ben is 3 years older. 
Jan is twice as old as Ben.

If you add together the ages of Will, Ben, and Jan the total comes to 41 years 

1. W+3= ben age (W+3)*2= Jan age for all three: w+(w+3)+(w+3)2

Sorry i was trying to find a simplier equation and realized i need to do part 2 before i can. I'm trying sorry!

5 0
3 years ago
What is the area of the parallelogram of 7,6,5
Margarita [4]

Answer:

I think it is 336.

Step-by-step explanation:

7 x 8 x 6 (Though my process could be wrong, I hope I'm correct)

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Multiply. Write your answer in simplest form.
    9·2 answers
  • If Jesse cen make 41 jumps in 10 seconds how many can she do in five minutes.
    8·1 answer
  • F is the set of positive factors of 24 and G is the set of perfect squares less than 12. Is the statement F to G
    9·1 answer
  • The equation of the line passing through the points (-1, 8) and (3, 16) can be expressed as y = mx + b. Give the value of b.
    12·2 answers
  • Please help me with B and C question.
    7·1 answer
  • In ordering a café latte, you have a choice of whole, skim or soy milk; small, medium or large; and either one or two shots of e
    14·2 answers
  • What Percent of 60m is 9m?​
    6·2 answers
  • Alguien lo puede resolver, pliss urgente
    8·1 answer
  • There are 120 people in a school canteen.
    8·1 answer
  • -a-10 = 5a +8 pleasee help me
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!