1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexdok [17]
2 years ago
15

Use the x-intercept method to find all real solutions of the equation.

Mathematics
1 answer:
elixir [45]2 years ago
3 0

Answer:

I believe it would be D.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE HELP!! WILL NAME BRAINLIEST!! Look at the table that represents the local store. For each row in the table, find the rati
posledela
first row : 1:24
second row : 2:48
third row : 3:72
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Combine like terms. What is a simpler form of the expression?<br> -3(-4y+3)+7y
kupik [55]

Answer:

19y - 9

Step-by-step explanation:

-3(-4y + 3) + 7y =

Distribute the -3.

= 12y - 9 + 7y

Combine like terms: 12y + 7y

= 19y - 9

8 0
3 years ago
I need help... how do you solve this? I'm so sorry i just dont understand it
Novosadov [1.4K]
I need a question or a problem to solve??
6 0
2 years ago
A teacher has two students, one two times as old as the other. The teacher is five times as old as the older student, and in 5 y
kramer
Let's call the younger student's age A and the older student's age B. The teacher's age will be T.

B = 2A
T = 5B
T+5 = 5(A+5)

Simplify the last equation.

T+5 = 5A+25
T = 5A+20

Now we have two equations solved for T, so we can set them equal to each other.

5B = 5A + 20

We can plug 2A in for B

5(2A) = 5A + 20

10A = 5A + 20

5A = 20

A = 4

To find T, we plug 4 in for A in T = 5A + 20

T = 5(4) + 20

T = 40

The answer is 40 years old.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A light bulb consumes 600 watt-hours per day. How long does it take to consume 2250 watt-hours?
Alexus [3.1K]
If a light bulb consumes 600 per day, then you need to divide 2250 by 600. So it would be around 3.75 days
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve and graph the following inequalities
    10·1 answer
  • At noodle &amp; company restaurant, the probability that a customer will order a nonalcoholic beverage is .46. Find the probabil
    5·1 answer
  • X and y=540 when X=10, find y when x=1/2
    15·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • N
    14·1 answer
  • Based on the graph, the greatest percentage of increase in accidents happens in which two years? (Visualize the
    10·1 answer
  • I need help I have 10 more minutes until this quiz ends plz help
    11·2 answers
  • You are buying bottles of a sports drink mix for a softball team. Each bottle costs $1.19. What function rule models the total c
    9·2 answers
  • The sum of two consecutive numbers is<br> thirty-five, what are the numbers?
    7·2 answers
  • 1. I am a multiple of 2, 4, and 8. The sum of my two digits is 7. Who am i?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!