1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetlana [45]
3 years ago
7

What multiplied by 8 plus 1 divided by 5 equals 5?

Mathematics
1 answer:
dalvyx [7]3 years ago
8 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

8x3 = 24

24+1 = 25

25/5 = 5

You might be interested in
A new law has support from some Democrats and some Republicans. The table shows the relative frequencies of the columns for the
Lisa [10]
A .32 of people who support it are Democrats and .68 of people who support it are Republicans, so of the people who support it a larger percent are Republicans
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Any1 know the answers?
Keith_Richards [23]
One apple 10 fingers six flowers
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the information for Whelan Inc, in problem 10 and 11, suppose you also know that the firm's net capital spending for 2019
kotykmax [81]

Answer:

Based on information provided the only line item that falls in the Operating Cash Flow is Reduction in Net Working Cash Flow. Capital Spend comes under Investing Cash Flow. Debt, Interest payment, Dividend payment and capital surplus come under Financing Cash flow.

A reduction in net cash flow increases the cash flow for the company. Thus the OCF equals +$94,300 for the company.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
3 times what equals 14
ad-work [718]
4.67, it’s a repeating decimal
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have a part-time job. You earn $7.75 per hour. If you work 20 hours
katovenus [111]

Answer:

F. $155

Step-by-step explanation:

For this problem we simply need to multiply the base hourly pay by the amount of hours worked to find the straight-time pay for each week.

$7.75 * 20 = $155

Thus, your weekly pay will be $155.

Cheers.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sally walked 3/4 miles east from her house to the bank. Then she walked 1/3 mile west to a gift shop. From the gift shop she wal
    7·1 answer
  • What's is 1/2(12-v)=1/6(v-6)
    11·1 answer
  • Do two natural numbers always have a gcf
    14·2 answers
  • In the number 76,129, which digit<br>has the least value?​
    14·1 answer
  • A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?
    10·1 answer
  • An airline reports that it has been experiencing a 15% rate of no-shows on advanced reservations. Among 150 advanced reservation
    14·1 answer
  • The triangle is rotated 90° clockwise around the point (0,0).
    15·1 answer
  • Mrs. Harris took 6 oranges out of the refrigerator and cut them into wedges, each wedge represents 1/6 of the entire orange. Her
    13·1 answer
  • a rectangle has a area of 24 square untis and a side length of 3/4 units. find the other side of the rectangle.
    11·1 answer
  • (x + 1)(x + 2)(x + 1)(3x + 2)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!