1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadya68 [22]
3 years ago
11

A 12 pack of soda cost $5.40. What is the cost per can?

Mathematics
2 answers:
Agata [3.3K]3 years ago
8 0

Answer:0.45

Step-by-step explanation

Divide 5.40 by 12 and it gives you 0.45

Nitella [24]3 years ago
4 0

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

Divide 5.40 into 12 therefore it equals 0.45

You might be interested in
27. TEMPERATURE Eleven Fahrenheit temperatures are shown on a map during
ser-zykov [4K]

Answer:

5 negative numbers

Step-by-step explanation:

-5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

1  2  3  4  5 6 7 8 9 10 11

6 0
3 years ago
In general, the value measured by the horizontal axis is called the ________<br> variable.
bixtya [17]

Answer:

independent

Step-by-step explanation:

We put the independent variable on the x axis ( or horizontal)  and the dependent variable on the y axis ( or vertical)

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
What do you think is true of a line and a point not on the line? Explain
statuscvo [17]
The point is not a solution to the equation of the line.

Hope this helps!
3 0
3 years ago
Please help!!!!!!!!!!
BabaBlast [244]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

ez claps pie

7 0
3 years ago
35 - 35 +9:3)<br> +7<br> What is the answer do you know?
Nadya [2.5K]

Answer:

  • 35-35+9.7+7
  • 35+9.7+7-35
  • 16.7
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the quadratic by factoring 2X²-2X-12=0
    15·2 answers
  • Circle as A diameter of 10 cm what is the circumference use 3.14 For £ and do not round your answer be sure to include the corre
    6·1 answer
  • The combination of Wendell and Maggie’s ages is 33. Wendell’s age is 3 less than 3 times the age of Maggie. How old is Wendell?
    11·1 answer
  • Marissa is ordering Negative one-sixth, negative one-third, 1.4, 0.2, two-thirds from least to greatest. Here are her steps: (1)
    12·1 answer
  • Can someone help me please
    9·1 answer
  • A package of 3 notebooks cost $5. Complete the ratio table and graph the pairs of values. How much will 18 notebooks cost?
    8·1 answer
  • help help help help help help help help help help help help help help help help help help help help help help help help help hel
    9·2 answers
  • What s 3/4 multiplied by 9? what is the solution?
    8·2 answers
  • Write an equation in standard form of the line passing through the points (12, 3) and (-3, 8).
    14·1 answer
  • If (3x2 + 22x + 7) ÷(x + 7) = 3x + 1, then (x + 7)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!