1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novay_Z [31]
3 years ago
5

(a): How far does Debra travel per revolution? (b): What is the slope of the graph?

Mathematics
1 answer:
xz_007 [3.2K]3 years ago
5 0

She travels 8 feet per revolution.

The slope is 16/2=8.

You might be interested in
A scientist measured 18 grams of
olya-2409 [2.1K]

Hence, option A 0.64 is the correct answer.

Further explanation:

Ounce is a larger unit than grams. When we have to go from a smaller unit to a larger unit we use division.

So,

Given

28.3 grams = 1 ounce

Then

18\ grams=\frac{18}{28.3}=0.636=>0.64

Hence, option A 0.64 is the correct answer.

Keywords: Conversions, Units of measurement

Learn more about conversions at:

  • brainly.com/question/11207748
  • brainly.com/question/13063819

#LearnwithBrainly

8 0
3 years ago
Please help and work out both questions! ill give brainlest and 20 points
raketka [301]

Answer:

Step-by-step explanation:

6. Use PEMDAS

-3 x (7 + (-3)*2) / 3

-3 x (7 + 9) / 3

-3 x 16 / 3

-48 / 3

-16

7. 9 (x) = -63

X = - 63 /9

X = -7

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
For every pound a company spends on advertising, it spends 59 pence on its website. Express the amount spent on advertising to i
Tom [10]

Answer:

100:59

Step-by-step explanation:

1 pound = 100pence

59 pence

100:59

4 0
2 years ago
Find two numbers with a sum of 20 and a difference of 14.
Alekssandra [29.7K]
The anwser is 17 and 3. 17+3=20, and the difference is 14!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me help 2 tries only
Alborosie

Answer:

2,637,070

Step-by-step explanation:

2891+66= 2963

2963x 890= 2,637,070

Correction

890+ 66= 956

2891 x 2 = 5782

956 x 2= 1912

5782 + 1912= 7694

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Given f(x)=10-2x find f(7)
    5·2 answers
  • Find the distance between each pair of points.
    10·1 answer
  • Which graph represents the linear function y=1/4x-3
    14·1 answer
  • Using the ratio of perfect squares method, what is square root of 89 rounded to the nearest hundredth? Use the ratio of perfect
    15·1 answer
  • Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.
    6·2 answers
  • I may be dumb but I still need help
    5·2 answers
  • What is the purpose and structure of a proof in Geometry?
    12·1 answer
  • (a) What is the equation of the line, written in slope-intercept form? Show how you determined the equation. (b) Based on the li
    12·1 answer
  • I did some of it already I just need help on the last one unless I got the others wrong
    10·2 answers
  • 5. Candy costs $10.05 for 15 oz. You decide to buy a 25 oz of candy. You pay with a $50 bill.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!