Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.
Step-by-step explanation:
Find the unit price (the price of 1 lb of apples)
7.64/8 lbs = 0.955 per pound
12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;
Answer:
D. 2x^2 - 2x + 2
Step-by-step explanation:
(3x2 – 2x + 5) – (x2 + 3) add or subtract like terms
3x^2 - x^2 - 2x - 3 + 5 = 2x^2 - 2x + 2
The upside down U means the numbers the sets have in common.
Do what is in parenthesis first:
(B ∩ C) = 6 is the only common number in set B and Set C.
A ∩ (B ∩ C) = Would be all the numbers in A plus the number 6 from (B ∩ C).
The answer would be A) {1, 3, 5, 6, 7, 9}
Well if packs and boxes cost the same then you can get either one 27 times: 27 * 10 = 270. Then you can get 6 singles to equal 276.
Total games= 20+8+14
=42 games
Fraction of tied games= 8/42
reduce the fraction so that it's 4/21
The ratio would be 4:21