Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer:
looks like 9.5, but kinda hard to tell
First simplify 3x + 12 - 6x to -3x - 12
Next subtract 12 from both sides
Next subtract -9 - 12 and that would be -21
Next divide both sides by -3
Next lets simplify the fraction -21/-3 into 21/3 since those two negatives make a positive.
Lastly simplify the fraction 21/3 to get the answer.
Answer: x ≥ 7
<u>Answer:</u>
1/5
<u>Step-by-step explanation:</u>
To find this you would need to multiply the probability of pulling a white marble to the probability of pulling out a green marble.
1)First you would need the probability of pulling out a white marble. There are 10 marbles in total and out of those 2 are white. So the probability of pulling out a white marble would be 2/10. If you simplify that you would get 1/5 for the probability of pulling out a white marble.
2)Next, you would find the probability of pulling out a green marble. Using the same process that we used to find the probability of pulling out a white marble, we would find the answer to be 3/10. All that we did here was <em>green marbles/total marbles</em>. By filling that in we got 3/10 for the probability of pulling out a green marble.
3)Now all that is left is doing <em>probability of pulling a white marble × probability of pulling out a green marble</em>. This would be 1/5 × 3/10. After solving the answer would be 3/15 which we would simplify down to 1/5 as our final answer.