Answer:
If you look at the "Standard Form" column, you can take any number from an upper row and divide it by 4 to get the number in the row below it.
For example: You can take 256 and divide it by 4, and that will give you 64. Like wise, if you take 64 and divide it by 4 you will get 16.
This tells us that every time you add 4 to the equation, your answer will keep increasing 4 times.
Step-by-step explanation:
Hope that makes sense :)
If you still don't get it, please let me know.
Do you have step one? maybe i can try it but im not that good in math
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
We can determine how much 12 ounces cost by using ratios
5 ounces 12 ounces
-------------- = -------------------
2.35 x
Using cross products
5x = 12*2.35
5x = 28.2
Divide each side by 5
5x/5 = 28.2/5
x =5.64
If she has 10 dollars
5 ounces y ounces
-------------- = -------------------
2.35 10
5*10 = 2.35y
50 = 2.35y
Divide each side by 2.35
50/2.35 = 2.35y/2.35
21.27659574 =y
She can buy 21.3 ounces
Answer:
118%
Step-by-step explanation:
Cora's kitten weighed in the last visit to the veterinarian's office= 550 grams
Right now, Cora's kitten weighs = 1200 grams
Increase in the kitten's weight= 1200 - 550 = 650 grams
Percent increase in weight= 650/550 * 100
= 118.18% = 118%
Hence, there is 118% increase in kitten's weight.