Answer:
16x
Step-by-step explanation:
80 divided by 5 is 16, so the student can read 16 words per minute. X is the number of minutes.
The unit cost for one wing is 1.5 so $1.50
Answer:
1.9 years
Step-by-step explanation:
There are 365 days in a year
694.44 / 365 = 1.9
Hope this helps!
Answer:
x = -15/2
Step-by-step explanation:
For this problem, we will simply use equation properties to solve for x.
2x - 5 = -20
2x - 5 + 5 = -20 + 5
2x = -15 ( Add positive 5 to both sides )
2x * (1/2) = -15 * (1/2)
x = -15/2 ( Multiply both sides by 1/2)
Hence, the solution to x is -15 / 2.
Cheers.
5x4 = 20
So the avocados would be $20