1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
3 years ago
8

At rest Vicky takes 62 breathes every 5 minutes what is vicky’s rate of change of number of breathes

Mathematics
2 answers:
Ostrovityanka [42]3 years ago
5 0
Vicky takes 12.4 (approximately 12) breathes per minute

aleksandrvk [35]3 years ago
5 0
Vicky takes 12.4 (round to 12) breaths every minute. 62 divided by 5 equals 12.4 (12)
You might be interested in
What's a quadrilateral that has a 80, 100, 100, 80 degree
kap26 [50]
The answer is a rectangle
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A relation is:
krok68 [10]
D. X and y values written in the form of (x,y)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor out the coefficient 1/2d+6
Ratling [72]
To factor, we always have to look for common factors in the numbers given to us. In this case, in 1/2 and 6, the common factor is 1/2. Therefore, we will have to factor like so:

1/2d + 6 = 1/2 (d + 3)

Hope this helps!
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help correct get brainly lol
ryzh [129]

Answer:

there are seven variable terms

Step-by-step explanation:

variables are letters (a, b, c, etc.)

i hope this helps :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Greta wants to make 5 pounds of a nut mix using peanuts and cashews. Her budget requires the mixture to cost her $6 per pound. P
    11·1 answer
  • Solve either of the correct equations using any
    14·2 answers
  • An animal gained 5 kilograms steadily over 20 years. What is the unit rate of kilograms per​ year?
    13·1 answer
  • Which points are reflections of each other across both the y-axis
    9·1 answer
  • jacks car used 18 gallons of gasoline to go for 68 miles at that rate how many gallons would be used to go 754 miles
    12·1 answer
  • Find the equation of the line passing through the points (2 11) and (-8 -19)
    6·1 answer
  • Which set of side measurements could be a triangle? Select two answers.
    9·1 answer
  • What is the intermediate step in the form (x+a)2 = b as a result of completing the square for the following
    11·1 answer
  • Find volume of this prism
    8·2 answers
  • Does doubling the radius of a sphere double the surface area? Explain your reasoning using an example.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!