The answer is a rectangle
D. X and y values written in the form of (x,y)
To factor, we always have to look for common factors in the numbers given to us. In this case, in 1/2 and 6, the common factor is 1/2. Therefore, we will have to factor like so:
1/2d + 6 = 1/2 (d + 3)
Hope this helps!
Answer:
there are seven variable terms
Step-by-step explanation:
variables are letters (a, b, c, etc.)
i hope this helps :)
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce