Answer:
You can see objects, nd buildings that have those shapes, and roof tops.
Step-by-step explanation:
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)
Answer:
12
Step-by-step explanation:
Remark
I can't use a symbol for the currency. I'll just get the answer in numbers. You can add the symbol.
Solution
First day: 50
Second day: - 20
Third day: - 18
50 - 20 - 18 = 12
each person will get 5 hot dogs.
Step-by-step explanation:
Total number of Hot dogs =43
Total number of people at party= 8
Each person will get hot dogs= 
Each person will get hot dogs= 
Each person will get hot dogs= 5.37 or ≈ 5
So, each person will get 5 hot dogs.
Keywords: Word Problems
Learn more about Word Problems at:
#learnwithBrainly
X³ - 12x² + 35x
x(x² - 12x + 35)
x(x-5)(x-7)