3x12= 36 flowers for $78
78/36 = $2.16 per flower
Answer: $271.15
Step-by-step explanation:
$5.80 × 40 = 232
Time and a half = $8.70
Overtime is 4.5 hours
$8.70 × 4.5 = 39.15
$232 + 39.15 = 271.15
Answer:
"6 out of 10 people" means the ratio of class:no_class is 6:4
990/10 = 99, the smallest the "class" and the "no_class" add up to is 10. And, generally, the total divides with that nicely, as in this case.
99(6) = 594 ----------- probably class
99(4) = 396 ------------------ probably no class
Total = 990
I hope this helps
Step-by-step explanation:
BRAINLIEST?
Answer:
Try entering 2x+3=15 @ x=6 into the text box. After you enter the expression, Algebra Calculator will plug x=6 in for the equation 2x+3=15: 2(6)+3 = 15. The calculator prints "True" to let you know that the answer is right. More Examples Here are more examples of how to check your answers with Algebra Calculator. Feel free to try them now.
Step-by-step explanation: