1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
eimsori [14]
3 years ago
5

Can someone please figure out the awnser

Mathematics
2 answers:
elena-s [515]3 years ago
8 0

B 3&3/4 you add the last two numbers then subtract the first.

Arisa [49]3 years ago
8 0
Yea it's B I believe
You might be interested in
A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?
steposvetlana [31]
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
4 0
2 years ago
Christopher earns $5. 80 an hour and time-and-a-half for all hours over 40 hours. How much did he earn the week he worked 44. 5
Monica [59]

Answer: $271.15

Step-by-step explanation:

$5.80 × 40 = 232

Time and a half = $8.70  

Overtime is 4.5 hours

$8.70 × 4.5 = 39.15

$232 + 39.15 = 271.15

6 0
2 years ago
About 5 out of 10 people entering a community college need to take a refresher mathematics course. If there are 970 entering​ st
Ksenya-84 [330]

Answer:

"6 out of 10 people" means the ratio of class:no_class is 6:4

990/10 = 99, the smallest the "class" and the "no_class" add up to is 10. And, generally, the total divides with that nicely, as in this case.

99(6) = 594 ----------- probably class

99(4) = 396 ------------------ probably no class

Total  = 990

I hope this helps

Step-by-step explanation:

BRAINLIEST?

4 0
2 years ago
What is the value of the expression?
Sliva [168]

Answer:

Try entering 2x+3=15 @ x=6 into the text box. After you enter the expression, Algebra Calculator will plug x=6 in for the equation 2x+3=15: 2(6)+3 = 15. The calculator prints "True" to let you know that the answer is right. More Examples Here are more examples of how to check your answers with Algebra Calculator. Feel free to try them now.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an expression for 621 less d
MaRussiya [10]
D - 621 is the answer
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Seraphina says that angle KLM is a right triangle. Is she correct? Explain.​
    11·2 answers
  • A firm that stocks lightbulbs gathers the following information: Demand = 19,500 units per year, Ordering cost = $25 per order,
    15·1 answer
  • How do you know if the greatest common factor of two numbers is two just by looking at it?
    10·1 answer
  • What is the distance between P(-7, 3) and Q(1, -4)<br><br> Round to the nearest tenth
    7·1 answer
  • Plz help on my math i dont under stand plz help plz plz plz
    11·2 answers
  • HELP ME PLSSSSSSS!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • Explain which properties you would use to fully expand (the problem in the screenshot)
    12·1 answer
  • Patrica buys a total of 5 party hats and 5 balloons for the children at a party. Each party hat costs $0.50. Patrica spends a to
    13·1 answer
  • What method can be used to prove triangles congruent?
    14·1 answer
  • 6 quarters + 5 dimes + 3 Nickels + 4 Pennys
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!