Answer:26
Step-by-step explanation:
Answer:
(-11, -12)
Step-by-step explanation:
we need one variable to x out
on the note of x, lets cancel out the xs
6x+3y=-102
3x+y=-45 < same as 6x+2y-90
6x+3y=-102
-
6x+2y=-90
y=-12
substitute y in
3x-12=-45
3x=-33
x=-11
(-11, -12)
Please give brainliest :)
Answer:
i think you forgot the table
Step-by-step explanation:
have a nice day! (^o^)
Answer:
$3.54 per pound
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find the unit cost per ton</u>
28,320 / 4
<em>$7,080 per ton</em>
<u>Step 2: Find the unit cost per pound</u>
1 ton = 2000 pounds
7080 / 2000
<em>$3.54 per pound</em>
Answer: $3.54 per pound
Answer:
10
Step-by-step explanation:
6 x 10(x) = 60
60+12=72
hope this helps!