1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrej [43]
2 years ago
12

Solve x^2 − 10 = 0. If necessary, round to the nearest hundredth. PLEASE HELP!!

Mathematics
1 answer:
Alex Ar [27]2 years ago
5 0
Your answer is D. ~ 3.16
You might be interested in
11000 is compounded semiannually at a rate of 12% for 21 years. Find the total amount in the compound interest account
marishachu [46]

\bf ~~~~~~ \textit{Compound Interest Earned Amount}
\\\\
A=P\left(1+\frac{r}{n}\right)^{nt}
\quad
\begin{cases}
A=\textit{accumulated amount}\\
P=\textit{original amount deposited}\dotfill &\$11000\\
r=rate\to 12\%\to \frac{12}{100}\dotfill &0.12\\
n=
\begin{array}{llll}
\textit{times it compounds per year}\\
\textit{semiannually, thus twice}
\end{array}\dotfill &2\\
t=years\dotfill &21
\end{cases}


\bf A=11000\left(1+\frac{0.12}{2}\right)^{2\cdot 21}\implies A=11000(1.06)^{42}\implies A\approx 127127.359416

5 0
3 years ago
Mr. Lopez wrote the equation 32g+8g-10g=150 on the board. Four students explained how to solve for g. Alyssa: “I added 32 and 8
Vaselesa [24]

Answer:

Wilhem

Step-by-step explanation:

The given equation is

32g+8g-10g=150

Step 1 : Add 32g and 8g.

(32g+8g)-10g=150

(32+8)g-10g=150

40g-10g=150

Step 2: Subtract 10 from 40.

(40-10)g=150

30g=150

Step 3: Divide both sides by 30, find the value of g.

\frac{30g}{30}=\frac{150}{30}

g=5

The value of g is 5.

Therefore, Wilhem is correct.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The 44 members of the glee club are trying to raise at least $6,000 so they can compete in the state championship. They already
Anna [14]

Answer:

x=44x(6,000)x1,210

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Hannah has $400 to spend on vacation. She is going to be gone for 3 days. What is the most she
eimsori [14]

Answer:

I'll spend about maybe $80

Step-by-step explanation:

So I can have fun also this is a joke not real answer >:D

8 0
2 years ago
9 times what gives u 216
ANEK [815]
9x24=216
So your answer is 24
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • When 1,000 children were inoculated with a certain vaccine, some developed inflammation at the site of the inoculation and some
    6·1 answer
  • What's the area of a triangle of 14ft and 17ft
    6·1 answer
  • James collected 25 seashells.Mary collected 37 seashells Ashely collected 30 more than James.How many more seashells did ashley
    13·1 answer
  • 331 students went on a field trip six buses were filled and seven students traveled in cars how many students were on each bus​
    15·1 answer
  • What is the area if the figure?
    9·2 answers
  • A rental car company charges $45.40 per day to rent a car and $0.11 for every mile
    7·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated socks cost $85.20 what is the unit price of thepairs of socks
    9·1 answer
  • Is (5,10) a solution for the equation y=-x+15
    8·2 answers
  • What is an algebraic expression for the word phrase 6 times a number n?
    10·2 answers
  • Write each expression with a single rational exponent. Show each step of your process. Which expressions are equivalent? Justify
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!