$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less
1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb
Answer:
A
Step-by-step explanation:
A is biased because those people at the grocery store will most likely like that grocery store, since they went there to shop in the first place.
B, C, and D are not biased because there is no correlation between the grocery store and the survey questions.
Answer:
A. The height of the water increases 2 inches per minute.