The answer is b.
|2| = 2
|-4| = 4
4 is greater than 2.
Answer:
$0.94 per pound
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, make an equation and simplify it.
<em>2 pounds = $1.88</em>
<em>1 pound = ($1.88 ÷ 2) $0.94</em>
Hence, It costs <em>$0.94 per pound</em>
Answer:
Step-by-step explanation:
King avenue becomes the base
He turns left into the side meet right angle side.
Therefore the hypotenuse cuts through the houses and becomes a measure
Hypotenuse + King Ave B = 3rd Street A
Hypotenuse + 7000mB = 3rd St 5000m A.
H^2= 7m^2B - 5m^2A
√H74 = √25A +√B49
H = √H74 = 8600m
Because it is greater, larger numbers are on the right of the number line...
Answer:
r= 1r- eR = r
Step-by-step explanation:
r-r = ER final answer to equal r= -ER