1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
2 years ago
11

a factory makes 640 brushes in 4 hours. Does the equation y=150x model the number of brushes made each hour?

Mathematics
1 answer:
Lemur [1.5K]2 years ago
5 0

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

x=hours

y=brushes amount

You might be interested in
Four-fifths of a spinach casserole is leftover after Sam has lunch. Jackie and Alicia each take 1/2 of the left over casserole.
valentina_108 [34]

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

Casserole received by Jackie and Alicie = 1/2 x 3/4 = 3/8 of the whole

Portion eaten by Jackie = 2/3 x 3/8 = 1/4 of the whole

6 0
2 years ago
In a triangle, what is true about the sum of the lengths of any two sides of the triangle?
irakobra [83]
It will be greater than the length of the third side always
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I walk each day to school. By what percentage would I need to increase my usual average speed in order for the journey to take 2
lesya692 [45]

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

Let v, t be the current average speed and the time taken to reach the school respectively.

As distance = speed x time, so,

distance, d=vt...(i)

Let V be the new average speed in order to to take 20% less time than t.

So, time taken with speed V = t-20% of t = t- 0.2t= 0.8t

As distance is constant, so

d= V(0.8t)= 0.8Vt

hBy using equation (i), we have

0.8Vt = vt

0.8 V = v

V= v/0.8=1.25v

Therefore, the percentage increase in the average speed = \frac{V-v}{v}\times 100

=\frac{1.25v-v}{v}\times 100

=25%

Hence, the percentage increase in the average speed is 25%.

8 0
2 years ago
PLEASEEE HELP WITH THESE TWO QESTIONS:
NeX [460]
The answer would be set B 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You can buy 8 apples for $4 how many can you buy for $10
andrey2020 [161]

Answer: 20 apples, because if you say 8 apples=$4, then that means 2 apples =$1, so $10=20 apples


Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Other questions:
  • A relation is a function if _____.
    10·1 answer
  • What is the unit rate for Fred's Sub shop?(Will post photo/link in the comments)
    9·1 answer
  • The Beach!
    13·1 answer
  • How do I finna angle N?
    14·1 answer
  • Please this is due today.
    9·2 answers
  • Distribute and find the value of x : -6(-4+6x)= 24
    13·2 answers
  • Help me only answer if you know no links or ill report you<br><br> what is .5-6.7+1000
    10·2 answers
  • Why was it important for Athens to have a good navy?
    12·2 answers
  • A smoothie café has the ingredients needed to make
    14·1 answer
  • If a 12 foot ppiece of electrical tape has 5 pieces that are each 1.45 feet cut from it, what is the new length of the tape?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!