1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
victus00 [196]
3 years ago
7

PLEASE HELP!!! You want to distribute 7 candies to 4 kids. If every kid must receive at least one candy, in how many ways can yo

u do this?
Mathematics
1 answer:
ipn [44]3 years ago
6 0

Answer:

1140 ways.

Step-by-step explanation:

The applicable formula is: (n +r - 1)C(r-1), where n is the number of identical items (the candies), and r is the possible number of recipients (the kids).

The 17 identical candies, can be distributed among the 4 children in :  

=(17 + 4 - 1)C(4–1) = 20C3 ways.

= 20!/((20–3)!*3!) ways.

= 20*19*18*17!/(17!*(3*2*1)) = 20*19*18/6 ways

= 20*19*3 ways.  

=1140 ways.

You might be interested in
Divide and round to the nearest hundredth: 573.1 by 7.22
UkoKoshka [18]
The answer is 79.38!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which two triangles are congruent? Complete the congruence statement.
shtirl [24]

Answer:

tsu and hgi

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Removing which point from the coordinate plane would make the graph a function of x? mc006-1.jpg
Marianna [84]
B. (-2,1)

By checking the x coordinates, I saw there was two -2, but the output was different, so one of them had to be taken out to make it a function.

Function: Every input must have one out must.
5 0
3 years ago
X + (y + 2) = (x + y) + z.<br> A. False<br> B. True
Serga [27]
A .
this is false
There’s no answer for x and y
5 0
3 years ago
4. Find the area of the following composite figure.
inn [45]

Answer:

The area is 136

Step-by-step explanation:

7 x 16 = 112

1/2 x 8 x 6 = 24

24 + 112 = 136

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A lumber yard has five different lengths of 2 by 4 boards. Based on cost per linear foot, which is the best deal available on 2
    8·1 answer
  • Which choices are equivalent to the expression below? Check all that apply. 6√3
    7·1 answer
  • determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
    13·1 answer
  • Marvin made some candles that each weighed 3/4 pound. He shipped them in a box that weighed 3 pounds. The total weight of the bo
    9·2 answers
  • 28 beats in 4 seconds how many beats in 30 seconds
    11·1 answer
  • Post Test:Transformation answer key?
    8·1 answer
  • Synthetic Substitution <br><br><br> (x+y)(x^2-xy+y^2)
    7·1 answer
  • Three consecutive numberes sum to 285. write an equation and solve for the first number, then list the other two numbers.
    14·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the point(0, 2) and has a slope of<br> 0
    8·1 answer
  • An above-ground garden is in the shape of a rectangular prism measuring 6 feet by 13 feet by 4 feet. The soil costs $1.70 per cu
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!