1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brut [27]
3 years ago
14

Ax+7=8x+b, x=9 What is the value for a and b

Mathematics
1 answer:
Serhud [2]3 years ago
3 0

ax + 7 = 8x + b

when x=9, so:

a(9) +7= 8(9) +b

9a +7= 72+b

I hope this helps! :)

You might be interested in
7. A clothing salesman wants to earn $6,000 in May. He receives a base salary of $4,000 per month as well as 10%
olya-2409 [2.1K]

Answer:

No of clothes to be sold to gain $6000=20,000

Given:

Base salary = $4000

Rate of Commission = 10%

Amount salesman wants to earn in May = $6000

To find:

How much clothing units needed to be sold in order gain $6000 in may

<u>Step by Step Explanation: </u>

Solution;

According to the formula;

\text { Amount earned through commission }=\text { Total amount earned - Base salary }

=6000 - 4000 = 2000

Also we know,  

\text { Amount earned through commission }=\text { Rate of Commission } \times \text { clothing to be sold }

Let the commission amount be x

10 \% \times x=2000

10 / 100 \times x=2000

0.1 \times x=2000

x=20,000 \div 0.1

x=20,000

Result:

Hence, the clothing to be sold in order to earn $6000 is 20,000 units.

4 0
3 years ago
Which of the following statements is always true?
DiKsa [7]
The answer is D because in an Equilateral triangle all the angles are 60 degrees which is acute
6 0
3 years ago
If 2x+3y = 4 and y = 34, what is the value of x?
weeeeeb [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

2x + 3y = 4

When y = 34

2x + 3(34) = 4

2x + 102 = 4

2x = 4 - 102

2x = - 98

x = -98/2

x = - 49

4 0
3 years ago
Ellie wants to change her password which is ELLIE9 but with same letters and number. In how
MissTica

\dfrac{6!}{2!2!}-1=\dfrac{3\cdot4\cdot5\cdot6}{2}-1=180-1=179

8 0
3 years ago
You had $21 to spend on three pens .After buying them you had $12 how much did each pen cost
Black_prince [1.1K]
I thinks it’s 3 because 21-12=9 so you spent 9 dollars 9/3=3
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Together Kate and Matt have 47 cards. If Kate and Zach combine cards they have 126. If Matt and Zach combine they have 93. How m
    13·2 answers
  • Slope intercept form for y=2
    11·1 answer
  • The load that can be supported by a rectangular beam there is jointly as the width of the beam in the square of its height and i
    12·1 answer
  • Please help if you can<br> 1. ( 6k+2) - (3k-2)
    5·1 answer
  • 1. The Spokesman-Review wants to know the public opinion on the construction of a new library downtown. It is decided that 48 pe
    6·2 answers
  • The ratio of the number of beads Karen had to the number of beads Patricia had was 2:5 .After Patricia bought another 75 beads,t
    12·1 answer
  • 51:14
    7·1 answer
  • A spinner has a 12 equal sized sections. Three of the sections are orange. What is the probability that the spinner will land on
    15·1 answer
  • 16H = 208 <br><br> ahhh help this is hard
    15·2 answers
  • These days people use plastic to pay for everything. " What does this synecdoche mean in this question?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!