1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dexar [7]
3 years ago
15

Help please thank you.

Mathematics
1 answer:
enot [183]3 years ago
7 0

Answer:

h=a/b and the sencond one is 5ft

Step-by-step explanation:

1. isolate the varibles by dividing each side by factors that dont conatin the varible.

2. do 45 divied by 9.

You might be interested in
What is the recursive formula for 4,8, 12, 16
shtirl [24]

Answer:

looks like A, first answer, is correct when using n such that it names what value of the sequence to use like a1 = 4 and so on.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
A tennis court is 24 m long and 11 m wide. What is the perimeter of a tennis court? A. 78 m B. 70 m C.264 m D.35 m
scoundrel [369]
The answer is B..........................................................
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose y varies directly with x. If y = 6 when x = 2, find x when y = 12.
igomit [66]

Answer:

x = 4 when y = 12

Step-by-step explanation:

The ratio of y to x is 6:2. If you multiply either one of them, you must do the same to the remaining number. So, when you multiply 6 by 2 to get 12, you must also multiply 2 by 2 to keep the ratio equal and the same. 2x2 = 4, so x=4 when y=12. Hope this helped! Good luck with other math problems :)

3 0
3 years ago
When two lines have the same slope they are parallel. using this statement, decide whether the two lines below are parallel or n
bearhunter [10]

Answer:

They're not parallel, because 4x and 12x are not the same slope

4 0
3 years ago
60 PTS PLEASE HELP ME!! I NEED AN ANSWER QUICK!!
musickatia [10]

Answer:

y = 4/3x + 1

Step-by-step explanation:

slope = rise over run

slope = 4 rise 3 run

slope = 4/3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Benjamin bought a 5 pound bag of flour for $7.95 what is the unit price per ounce of flour
    9·2 answers
  • What is greater 0.097 or 97%
    7·1 answer
  • Map Readinghwhich is the nearest Planet of Earth ​
    8·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS DUE IN LIKE AN HOUR
    7·1 answer
  • Is (x − 2) a factor of f(x) = x3 − 2x2 + 2x + 3? Use either the remainder theorem or the factor theorem to explain your reasonin
    11·1 answer
  • Please help me with this surds question.
    9·1 answer
  • The land area of a country is about 3.5 million square miles and the population is about 200 million people. What is the average
    6·2 answers
  • Please help.<br> Algebra.
    7·2 answers
  • Solve 3 + 4x &gt; –5 for x.<br> Will Mark Brainliest
    7·2 answers
  • Please help solve by elimination I hope its not blurry Have a nice day and Goodnight
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!