1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tigry1 [53]
3 years ago
9

Jane is saving to buy a cell phone. She is given a $100 gift to start and saves me

Mathematics
1 answer:
Dmitriy789 [7]3 years ago
7 0

Answer:

See explanation

Step-by-step explanation:

Jane is given a $100 gift to start and saves $35 a month from her allowance.

  • After 1 month, Jane has saved \$100+\$35=\$135;
  • After 2 months, Jane has saved \$100+2\cdot \$35=\$170;
  • After three months, Jane has saved \$100+3\cdot \$35=\$205;
  • and so on

In general, after x months Jane has saved

\$100+x\cdot \$35=\$(100+35x).

This means that it makes sense to represent the relationship between the amount saved and the number of months with one constant rate (in this case the constant rate is 35). It makes sense because the amount of money increases by $35 each month. Since the amount of increase is constant, we get constant rate. Also the initial amount is known ($100), so there is a possibility to write the equation of linear function representing this situation.

You might be interested in
The scale factor from rectangle Y to rectangle Z is 2. Which statement is true?
VMariaS [17]

Answer:

C is true

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sheri's freezer is 2 feet wide, 6 feet long, and 2 feet deep. What's the volume of her freezer? 
vivado [14]
The answer is B. 24 cubic feet
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
xeze [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?

1. Divide the cost by the number of bottles.

4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle

8 0
2 years ago
What is 6/7 divided by 3?<br> 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10
3241004551 [841]

Answer:

Exact Form:

2/7

Decimal Form:

0.285714 (Terminating)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How much square units of 50 units
Alborosie

Answer:

7.07106781187

Step-by-step explanation:

if its just asking \sqrt50

:D

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Explain how you can find the missing number in 3 4/5 divided by ( blank) equals 2 5/7.
    6·1 answer
  • The ratio of green marbles to Yellow marbles in Diego bag is equal to 2 to 5 what percent of the marbles in the bags are green m
    15·2 answers
  • Oblicz ułamki 2/8=.../4
    6·1 answer
  • Solve for x. 4x^2+23x=−28
    9·2 answers
  • Simplify: - 3/2(4x + 3)
    15·1 answer
  • Explain why 3/4 and 9/12 are equivalent?
    8·2 answers
  • What is 7x-6=9x+6? PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!
    11·2 answers
  • Write the divisor of 4/12=1/3
    6·1 answer
  • Please hurry,<br> (3x+1)+(2x+9)=180<br> What is the sum of "x"?
    6·2 answers
  • Find the value of the variable.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!