1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olegator [25]
2 years ago
12

Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds? Record your answer and fill in the bubble

s on your answer document. Be sure to use the correct place value.

Mathematics
2 answers:
tatiyna2 years ago
7 0

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

Because he payed 39.90 for 3.8 pounds you are divided so find out so 39.90 divided by 3.8 = 10.5


kenny6666 [7]2 years ago
5 0

Answer:

The price of almonds is $ 10.5 per pounds.

Step-by-step explanation:

Given,

The price of 3.8 pounds of almonds = $ 39.90,

Thus, we can write,

3.8\text{ pounds of almonds}=\$ 39.90

\implies 1\text{ pounds of almonds}=\frac{39.90}{3.8}=\$ 10.5

Hence, the price of almonds is $ 10.5 per pounds.

Note :

10.5 can be written 0010.50

You might be interested in
Which fraction can be replaced with 0 when estimating with fractions?
____ [38]

Answer:

None

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Someone please help me!!!!
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

180+54sqrt3

You have to use the formula that is contained within the lessons, the answer you should have before you format it like this is: 273.530743609

5 0
2 years ago
Every workday, Zoe bikes 2.6 miles to work along city streets. On the way back, she likes to take a shortcut through a park, so
snow_lady [41]

Answer:

I'm pretty sure it's 7.1 miles in a week

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find five rational numbers between −2 and 0
Harlamova29_29 [7]

Answer:

-9/5 , -8/5 , -7/5, -6/5 , -5/5.

Step-by-step explanation:

brainliest plsssss

6 0
3 years ago
Please answer this for me SHOW WORK 60 points and brainliest
Sliva [168]

Answer:

OMG YES THANKS IF U EVER COMMENT ON MY QUESTION I WILL KEEP PUTTING RANDOME STUFF MWAH

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 8.27 as a mixed number
    14·2 answers
  • Find the solution set. |x|= 9<br> A. { }<br> B. {-3 , 3}<br> C. { -9, 9}<br> D. {-81, 81}
    13·2 answers
  • Zarina is scuba diving. She will not give below -30 meters relative to the surface of the water. Write an inequality that repres
    13·1 answer
  • Mrs.Giuntini's lawn is triangle shaped with a base of 25 feet and a height of 10 feet . what is the area of Mrs. Giuntini's lawn
    15·1 answer
  • Plz help 10points Quick
    15·2 answers
  • X+8(10x+25) how do u solve this
    10·2 answers
  • .............................................................
    12·2 answers
  • Last points! :( math!!
    7·1 answer
  • In the diagram below, line segment AC is the perpendicular bisector of line segment EF. Is line segment EF the perpendicular bis
    14·1 answer
  • Work is due in 2 hours​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!