1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olegator [25]
3 years ago
12

Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds? Record your answer and fill in the bubble

s on your answer document. Be sure to use the correct place value.

Mathematics
2 answers:
tatiyna3 years ago
7 0

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

Because he payed 39.90 for 3.8 pounds you are divided so find out so 39.90 divided by 3.8 = 10.5


kenny6666 [7]3 years ago
5 0

Answer:

The price of almonds is $ 10.5 per pounds.

Step-by-step explanation:

Given,

The price of 3.8 pounds of almonds = $ 39.90,

Thus, we can write,

3.8\text{ pounds of almonds}=\$ 39.90

\implies 1\text{ pounds of almonds}=\frac{39.90}{3.8}=\$ 10.5

Hence, the price of almonds is $ 10.5 per pounds.

Note :

10.5 can be written 0010.50

You might be interested in
Each letter of the word GEOMETRICAL is written on a separate piece of paper and put in a bag. You pick a random letter from the
zhuklara [117]

Answer:

5/11

Step-by-step explanation:

Probability is the chance that something will happen. Basically, it answers the question of how many times an event will occur in a given number of opportunities.

In this example, the word "GEOMETRICAL" has 11 letters and 5 of them are vowels. They are: E, O, E, I, A. The probability of picking a vowel is 5/11. We could say that there are 5 out of 11 chances of a vowel to occur whenever a piece of paper is taken out of the bag.

7 0
3 years ago
Rebeca spent $32.55 for a photo album and three identical candles. The photo album cost $17.50 and the sales tax was $1.55. How
Marina86 [1]

Answer: $4.50 per candle

Step-by-step explanation:

$32.55 - $17.50 - $1.55 = $13.50 for all the candles

To find the price of a single candle we divide our answer by 3

13.50/3 = $4.50

3 0
3 years ago
Mrs. Curtis wants to buy online tickets for a concert. Two options are given here.
pshichka [43]
Option 1- y= 53x+10
Option 2- y= 55x 
55x+10=53x
-53x     -53x
2x=10
x=5 
6 0
3 years ago
three consecutive intergers have a sum of 30. Which equation can be used to find x, the value of the smallest of three numbers
prohojiy [21]

Answer:

x+ x+1 + x+2 = 30

3x+3 =30

Step-by-step explanation:

Let x be the smallest integer

x+1 be the next smallest

x+2 be the third

x+ x+1 + x+2 = 30

Combine like terms

3x+3 =30

8 0
3 years ago
What is the solution to this equation? 3(d+2)−12=d−2 A)d = 2 B)d = 4 C)d = 8 D)d = 10
DaniilM [7]
The answer s a)d=2.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Record the product 8x43 using expanded form to help
    12·1 answer
  • In circle O what is the measure of angle B if the measure of angle A is 20 degrees.
    7·1 answer
  • 6. The value of (tan 1° tan2º tan 3º ... tan 89°) is​
    5·1 answer
  • The difference between x<br> and half of y.
    13·1 answer
  • You want a credit card that will help you save money on purchases. What is one way that you can save money with a credit card?
    10·2 answers
  • PLEASE HELP!!! ITS URGENT AND ILL NEED IT SOON, THANK YOU FOR ANY HELP GIVEN IN ADVANCED COMES WITH DIAGRAM
    15·1 answer
  • I WILL GIVE BRANLIEST!!! 56yx^3-32yx+16y<br><br> please help very quickly.
    8·1 answer
  • Describe the steps to dividing imaginary numbers and complex numbers with two terms in the denominator?
    12·1 answer
  • Two more than three times a number is the same as eight less than twice the number. Find the number
    11·1 answer
  • Solve the two-step equation.<br><br> -9x + 0.4 = 4
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!