Answer:
1.65
Step-by-step explanation:
100 pounds of the mixture = 1.36 * 100 = 136 dollars.
She uses 20 pounds of jelly beans that cost
20 * .20 = 4.00
136 - 4 = 132 dollars left for 80 pounds of sugar candies.
80 pounds = 132 pounds of sugar candies.
1 pound = x
80/1 = 132 / x Cross multiply
80x = 132
x = 132 / 80
x = 1.65 / per pound
Answer:
8 3/4 cups of sugar
Step-by-step explanation:
1 batch of chocolate chip cookies ↔ 2 1/2 cups of sugar
3 1/2 batch of chocolate chip cookies ↔ 3 1/2 * 2 1/2 cups of sugar
3 1/2 * 2 1/2 = 7/2 * 5/2 = 35/4 = 8 3/4 = 8.75
The answer is A. 4
in this equation you use pythagoreans theorem
x^2-8^2=9^2
x^2-64=81
81-64=17
square x^2 square 17
x=4.12 rounded to 4
Answer:
V2/V1 = c2/c1
V/4.8 = 50/40
V = 4.8 *5/4
V = 1.2*5 = 6 L
Step-by-step explanation:
Answer:
A
Step-by-step explanation:
the height a creates with half of the baseline (5) and a leg (10) a right-angled triangle, and we can use Pythagoras to calculate a.
c² = a² + b²
c being the Hypotenuse (the side opposite of the 90° angle, so in our case the 10 side).
10² = a² + 5²
100 = a² + 25
75 = a²
a = sqrt(75) = sqrt(3×25) = 5×sqrt(3)