1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena55 [62]
4 years ago
9

Can anyone help me with this and explain it too?

Mathematics
1 answer:
arlik [135]4 years ago
7 0

Answer:

(6, 3)

Step-by-step explanation:

Midpoint (x_{m},y_{m})=(\frac{x_A + x_B}{2}, \frac{y_A + y_B}{2})\\\\=(\frac{3 + 9}{2}, \frac{6 + 0}{2})\\\\=(\frac{12}{2}, \frac{6}{2})\\\\Midpoint of a line segment (x_M, y_M) = (6, 3)

How to Calculate Midpoint?

The x-coordinate of the midpoint M of the segment \overline{AB} is the arithmetic mean of the x-coordinates of the endpoints of the segment  \overline{AB}. Similarly, the y-coordinate of the midpoint M of the segment  \overline{AB} is the arithmetic mean of the y-coordinates of the endpoints of the segment  \overline{AB}.

You might be interested in
Write an equivalent expression<br><br> -3 + 2/3y - 4 - 1/3y
aliina [53]

Answer:

join the y-related together and the others together

ie -7+1/3y

thats the shortest form one can drill down to, so that should be the answer

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Help me please, I will mark brainliest. T^T
anyanavicka [17]

Answer:

a Destiny

b depending on liquid they would be less dense

7 0
3 years ago
Standard notation 9x10 to the 2 power
Airida [17]

Answer:

it is 900

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for n. -4(n+5)=8
il63 [147K]

Answer:

Simplify first:

-4n - 20 = 8

Add 20 to both sides:

-4n = 28

Divide by -4:

Therefore you will get:

n = -7

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Juanita wants to buy 12.5 pounds of stones to decorate her garden. The stone normally sells for $1.80 a pound. The salesman offe
anastassius [24]

Step-by-step explanation:

$1.80 per pound

The amount she's supposed to buy it is

1.80 × 12.5 = $22.5

She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved

$22.5 - $21.25 = $1.25

the amount she saved per pound is

1.25/12.5 = $0.1 per pound

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Estelle is raking leaves in her yard. After 1 hour, she has 2 bags of leaves. After 3 hours, she has 6 bags of leaves. Which gra
    9·1 answer
  • Which statement about histograms is true?
    14·2 answers
  • What is the value of x ÷ y + z if x = 32, y = 4, and z = 7?<br><br> PLEASE HELP!
    10·1 answer
  • What does a equal? a/15 = 4/5?
    15·2 answers
  • There are apples in a basket. 3 of these apples are green . The rest of them are red
    11·2 answers
  •  help pleaseeeeee !!!! i’ll give brainliest !
    6·1 answer
  • What is the slope of these two points (5,-11) and (25,9)?
    10·1 answer
  • A number is 3 1/3 greater than another. If the sum of the numbers are doubled the answer would be 19 1/2
    14·2 answers
  • PQR is a right-angled triangle.
    12·1 answer
  • Please label these dates from least to greatest
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!