1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klio [65]
3 years ago
11

Lottie and Kai have saved a total of £584 for their holiday.

Mathematics
1 answer:
timurjin [86]3 years ago
3 0

Answer:  Lottie saved 330 pounds.

Step-by-step explanation:

Lottie's amount can be represented by the expression   x + 76  and Kai's amount is unknown so we will also represent by x.

We know that the combination of their savings will be 584 pounds so we will add the expression and set them equal 584.  

x + (x + 76) = 584   Now solve for x

2x + 76 = 584      

      -76     -76

2x = 508

x= 254  

If x was Kai's amount then Kai save 254 pounds.

Lottie saved 76 more that Kai

254 + 76 = 330

Lottie also save 330 pounds

You might be interested in
Which property is used in the statement?
nignag [31]

Its D . Subtraction property of equation


Let me show you why

p+5-8

Subtract 5 from both sides

p+5-5=-8-5

p=-13

So , yeah its D

7 0
3 years ago
What is the unit price for trail mix if a 8 ounce bag cost $2.80.
german

Answer:

Step-by-step explanation:

2.80/8=.35 per ounce

6 0
2 years ago
Help please! How would I solve a 2 step equation like this? 4(x-2)=14
sattari [20]

Answer: Hi!

Okay. So this equation we will solve using something called the distributive property. We use the distributive property to multiply the terms inside the parentheses (x and -2) by the term outside and in front of the parentheses (4). First, we would multiply 4 * x, which is 4x. Then, we would multiply 4 * -2, which is -8. Out equation now looks like this:

4x - 8 = 14

Our goal is to isolate the x, so now we'll use inverse operations to remove the -8 from the equation. The inverse operation for subtraction is addition, so we would add 8 to both sides:

4x - 8 = 14

   + 8  + 8

The eights cancel out, so we're left with this equation:

4x = 22

Last step! We're almost done. All we have to do now is divide 4 on both sides; in the term 4x, 4 is being multiplied by x, so the inverse operation would be division.

4x ÷ 4 = x

22 ÷ 4 = 5.5

Our equation now looks like this:

x = 5.5

So, 5.5 is equal to x! This would be your answer!

Hope this helps!

6 0
3 years ago
How many two-digit numbers are there in which the tens digit is greater than<br> the ones digit?
Dovator [93]

there are 46 2-digit numbers in which the tens digit is greater than the ones digit.

<h3>How many 2-digit numbers are there in which the tens digit is larger than the ones digit?</h3>

A 2-digit number is written as:

a*10 + b

Where a and b are single-digit numbers.

Tens digit and ones digit refers to place values:

a is the tens digit, and b is the ones digit. The numbers with a larger tens digit than the ones digit are:

98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 76, 75, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 54, 53, 52, 51, 50, 43, 42, 41, 40, 32, 31, 30, 21, 20, 10.

We can see that there are 46 numbers in that list, so we conclude that there are 46 2-digit numbers in which the tens digit is greater than the ones digit.

If you want to learn more about place values:

brainly.com/question/12386995

#SPJ1

7 0
1 year ago
after elsa backed muffins, her brother ate 4 of them, he ate 2/5 of all the muffins, how many muffins did elsa bake?
kondor19780726 [428]
If he ate 4 of them, but it means he ate 2/5 muffins, 
4 muffins = 2/5 muffins
You substitute x muffins for how much muffins she baked in all -
2/5* x muffins = 4
2/5 multiply by 2/5 to cross it out. Do the same to the other side. 
x= 4 *5/2
x = 10 muffins
So there were 10 muffins in all


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sarah is researching the connection between the time students spend watching television and their performance in school. Her stu
    15·1 answer
  • Drag steps and expressions into place to explain and show how to evaluate a • b for a = 5 and b = 8.
    8·1 answer
  • Evaluate each expression for the given values of the variables. SHOW ALL WORK.
    10·1 answer
  • As Jackson built a square fence around his garden, he wondered how much he would have to pay if he increased the length of each
    15·1 answer
  • A report says that "the median credit card debt of American households is zero."
    11·1 answer
  • Ben mowed 5/6 of his lawn in one hour. John mowed 4/6 of his lawn in one hour. Who mowed less of his lawn in one hour
    14·2 answers
  • You need at least $715 to go on a trip to Arizona. You have already saved $350. You decide to save an additional $85 per week. W
    13·1 answer
  • What is the answer of 1-3 + 1-4
    12·1 answer
  • Simplify any fractions ! will mark as brainliest!
    10·2 answers
  • Simplify answer should only contain positive exponents
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!