1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sashaice [31]
3 years ago
11

Which sequences are arithmetic?check all that apply.

Mathematics
2 answers:
4vir4ik [10]3 years ago
6 0

ANSWER

Option C and E

EXPLANATION

An arithmetic sequence has a constant difference among the consecutive terms.

The sequence

18,5.5,-7,-19.5,-32,...

has a constant difference of -12.5

d = 5.5 - 18 =  - 7 - 5.5 =  - 19.5 -  - 7 =  - 32 -  - 19.5 =  - 12.5

The sequence

16,32,48,64,80,...

also has a common difference of 16

d = 32 - 16 = 48 - 32 = 64 - 48 =80 -64 = 16

Therefore correct answers are C and E

RUDIKE [14]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

An arithmetic sequence has a constant difference among the consecutive terms.

The sequence has a constant difference of -12.5

The sequence also has a common difference of 16

Therefore correct answers are C and E

You might be interested in
The mass of a penny was measured six times. The following data was reported:
Scrat [10]

Answer:

a) 8.103 g

b) 9.2948

c) 0

Step-by-step explanation:

Given:

Data reported:

9.314 g, 9.215 g, 9.323 g, 8.103 g, 9.278 g, and 9.344 g

Now,

All the values except the 8.103 are above 9

Here the data 8.103 varies very much with respect to the other values

Hence,

a) the data 8.103 should be excluded

b) average value of the mass of the penny = \frac{9.314 + 9.215 + 9.323 + 9.278 + 9.344 }{5}

= 9.2948 g

c) Deviation = Mean - Data

9.2948 - 9.314 = -0.0192

9.2948 - 9.215 = 0.0798

9.2948 - 9.323 = -0.0282

9.2948 - 9.278 = 0.0168

9.2948 - 9.344 = -0.0492

Thus,

Average deviation from mean = tex]\frac{-0.0192 + 0.0798 -0.0282 + 0.0168 -0.0492 }{5}[/tex]

= 0

4 0
3 years ago
Sean is a bookworm on average he reads 1 1/2 pages in 3 1/3 min. Sean's average unit rate is?
kiruha [24]
<span>1 1/2 = 3/2

3 1/3 = 10/3

3/2  /   10/3    = 3/2 x 3/10 = 9/20

answer
unit rate = 9/20 pages per minute</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If cheese is $4.40 per kilogram, what should i pay for 200 grams
Contact [7]
1 kg is 1,000 grams.


200 grams are 1/5 of 1000 grams, that is 1/5 of 1 kg.

Thus 200 g= 1/5 kg = 0.2 kg.



      1 kg of cheese is <span>$4.40, 
</span>
so 0.2 kg of cheese is \displaystyle{ \frac{0.2kg \cdot \$4.40}{1kg}}=4.40 \cdot0.2 \$= 0.88\$


Answer: $0.88


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the greatest common factor of 6a²b3 + 15ab^5– 9a^3b^2??
Roman55 [17]

Answer:

3ab^2

Step-by-step explanation:

Factor 6a^2b^3

= 2 * 3 * a * a * b * b * b

Factor 15ab^5

= 3 * 5 * a * b * b * b * b * b

Factor 9a^3b^2

3 * 3 * a * a * a * b * b

Common Factor

= 3 * a * b * b

Simplify

= 3ab^2

5 0
3 years ago
10) xc = rd , for x<br><br> Help plz
ExtremeBDS [4]

Answer:

x = rd/c

Step-by-step explanation:

xc = rd

xc/c = rd/c

x = rd/c

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Telling a child that he won't amount to anything in life is a form of
    11·1 answer
  • Tickets for rides at the fair cost $0.75 each you can also buy a roll of 25 tickets for $15 what is the cost of each ticket if y
    8·1 answer
  • 18 times what is 504
    8·2 answers
  • ms.+sanchez+bought+3+pounds+of+turkey+to+make+sandwiches+for+her+family+.+She+uses+.25+of+a+pound+for+each+sandwich+.+How+many+s
    5·1 answer
  • Name a pair if complementary angles in the figure<br>​
    14·1 answer
  • Help me please i need it
    14·1 answer
  • State possible values for a and b in each case 3³×a^b=1​
    12·1 answer
  • 6.089<br> x 3.4 give explanation
    11·2 answers
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    5·2 answers
  • Write down the value of 0 in 209852​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!