The type of limacon graphed is a convex.
F (x) = 4x ⇒ y = 4x
↓
x = 4y Divide by 4 on both sides
↓
x / 4 = y ⇒ Inverse function = x / 4
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
Answer:
7 foot
Step-by-step explanation:
Answer:
The correct option in this case is A.) more than one.
Step-by-step explanation:
All formulas have how many variables?
The correct option in this case is A.) more than one.