Answer:
i think the answer is $27,350
Explanation:
i hope it help
Answer: Cooperative Ownership
Explanation: In a cooperative ownership, the buyer receives shares of stock in the building corporation and a lease or assignment of the seller's lease of the apartment being sold.A cooperative is an autonomous association of persons united voluntarily to meet their common economic, social, and cultural needs and aspirations through a jointly-owned and democratically-controlled enterprise.Buying a house or renting an apartment aren't the only living arrangements available in the marketplace. Housing cooperatives, colloquially known as co-ops, provide an alternative to the traditional methods of acquiring a primary residence.
Answer:
$6 per unit
Explanation:
using the weighted average method:
units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)
ending work in progress 24,000
- materials 90% completed = 21,600
- conversion 40% completed = 9,600
equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion
- total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
- total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600
equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit
Answer:
e. Debit Petty Cash $50 Credit Cash $ 50
Explanation:
The entry on October 01 is to reflect the increase in Petty Cash from $ 250 to $ 300. i.e the incremental effect is only $ 50. This is because for the regular replenishment that was done on September 30, the following entry would have been recorded:
Petty Cash - Debit $ 232
Cash - Credit $ 232
The entry for recording the petty cash expenses would be as follows;
Office Supplies expense debit $ 73
Merchandise Inventory debit $ 137
Miscellaneous expenses debit $ 22
Petty Cash credit $ 232