1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zheka24 [161]
3 years ago
8

A(n) ________ need is one that the consumer is reluctant or unwilling to explicitly verbalize A. unstated B. secondary C. secret

D. delight
Business
1 answer:
alexandr1967 [171]3 years ago
5 0

Answer: Secret need.

Explanation:

A secret need is a Consumer need that is very personal to the consumer, they are needs that only the consumer is aware of, but needs them to be met. An example of a secret need could be need for health treatment.

You might be interested in
In 2014 the average cost of a four year college is $26,017. How much is a four year college expected to cost in 2034 based on 7%
Oksana_A [137]

Answer:

i think the answer is $27,350

Explanation:

i hope it help

6 0
3 years ago
Which of the following is a a form of ownership in which each owner of stock in a cooperative apartment building or housing corp
Maslowich

Answer: Cooperative Ownership

Explanation: In a cooperative ownership, the buyer receives shares of stock in the building corporation and a lease or assignment of the seller's lease of the apartment being sold.A cooperative is an autonomous association of persons united voluntarily to meet their common economic, social, and cultural needs and aspirations through a jointly-owned and democratically-controlled enterprise.Buying a house or renting an apartment aren't the only living arrangements available in the marketplace. Housing cooperatives, colloquially known as co-ops, provide an alternative to the traditional methods of acquiring a primary residence.

5 0
3 years ago
Kimbeth Manufacturing uses a process cost system to manufacture dust density sensors for the mining industry. The following info
Lena [83]

Answer:

$6 per unit

Explanation:

using the weighted average method:

units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)

ending work in progress 24,000

  • materials 90% completed = 21,600
  • conversion 40% completed = 9,600

equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion

  • total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
  • total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600

equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit

4 0
2 years ago
Devon forgets to pay his credit card bill for three months. Which of the following statements is TRUE?
Mama L [17]
It is has to be option 4.
3 0
2 years ago
Havermill Co. establishes a $250 petty cash fund on September 1. On September 30, the fund is replenished. The accumulated recei
allochka39001 [22]

Answer:

e. Debit Petty Cash $50       Credit Cash  $ 50

Explanation:

The entry on October 01 is to reflect the increase in Petty Cash from $ 250 to $ 300. i.e the incremental effect is only $ 50. This is because for the regular replenishment that was done on September 30, the following entry would have been recorded:

Petty Cash - Debit   $ 232

Cash          - Credit   $ 232

The entry for recording the petty cash expenses would be as follows;

Office Supplies expense         debit    $ 73

Merchandise Inventory           debit     $ 137

Miscellaneous expenses        debit      $ 22

Petty Cash                               credit     $ 232

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The johnsons have accumulated a nest egg of $50,000 that they intend to use as a down payment toward the purchase of a new house
    10·1 answer
  • Sam, who is 55 years old and has been a steel worker for 30 years, is unemployed because the steel plant in his town closed and
    7·1 answer
  • What does intelligence mean? do you accept the use of the word in "business intelligence software tools," or do you think the us
    12·1 answer
  • Tuff-Steele Constructions, Inc. has not been adhering to appropriate worker safety rules. As a result, there have been an increa
    15·1 answer
  • ​Company's Manufacturing Overhead account is given below. Use this information to prepare the journal entry to adjust for overal
    13·1 answer
  • The quantity of a good demanded in a given time period increases as the price falls, which is known as:_________
    6·1 answer
  • At L=64, K = 82, the marginal product of labor is 10 and the marginal product of capital is 20. What is the marginal rate of tec
    14·1 answer
  • Suppose there is a market with two competing firms,to inverse market demand is p(y)=160-2y
    10·1 answer
  • According to the chart, the three fastest growing career areas include
    12·1 answer
  • A purely domestic firm that sources its products, sells its products, and raises its funds domestically. . Which of the followin
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!