We have been given that bought a pound of confetti for $12. We are asked to find price per ounce of confetti.
We know that 1 pound equals 16 ounces. To find cost of per ounce confetti, we will divide total cost by 16 as:



Therefore, the cost of per ounce confetti is $0.75
Answer:
function
Step-by-step explanation:
one input has one output, so it is a function
Transversal line :
A transversal line is one that crosses two or more lines at different points.
Transversal Properties :
- Each pair of corresponding angles when a transversal cuts two parallel lines are equal in size.
- Each pair of alternate interior angles created by a transversal when two parallel lines are cut are equal.
- If two parallel lines are cut by a transversal, then each pair of interior angles on the same side of the transversal are supplementary, i.e. they add up to 180 degrees
Each pair of corresponding angles when a transversal intersects two parallel lines is equal. Thus,
∠1 = ∠6
∠4 = ∠8
∠2 = ∠5
∠3 = ∠7
Each alternate interior angle pair is equal if a transversal intersects two parallel lines.
∠4 = ∠5
∠3 = ∠6
Hence, proved..
Learn more about transversal here:
brainly.com/question/17987539
#SPJ9
Answer:

Step-by-step explanation:





