1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goblinko [34]
3 years ago
6

Who is good at math??

Mathematics
1 answer:
EleoNora [17]3 years ago
8 0
B = 26in, c = 40in
a^2 = 26^2 + 40^2
= 2276 (square root it)
a = 2root569 // 47.7in
You might be interested in
A quadratic function has zeros at 1 and -8. Which of the following could be the function?​
3241004551 [841]

Answer:(x-1)(x+8)

Step-by-step explanation: You need to set it up as (x+y)(x+z) format. To get that you need to flip the zeroes making them the opposite. So the answer in this case would be (x-1)(x+8).

3 0
2 years ago
identify the equation that does not belong with the other three. explain your reasoning. 6+x=9 | 15= x+12 | x+9 =11 | 7+x=10
Katena32 [7]
Answer is x+9=11

6+x=9
x=3

15=x+12
x=3

7+x=10
x=3

x+9=11
x=2

So x+9=11 has a different x value than the rest of the equations. So it doesn't belong with the other three.
6 0
3 years ago
Liam rented a pedal board for 5.5 hours and paid a total of $93.75. What is an equation in point-slope form that models the cost
Yuki888 [10]
Photomath use it just scan it
8 0
4 years ago
A gift basket has 2 pounds of cookies 3/5 pound of fudge and 1 1/4 pounds of nuts.what is the total weight of the items in the b
DanielleElmas [232]
3.85 pounds or 3 17/20 pounds
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Could someone help me with this?
MaRussiya [10]

Answer: o well i dont really knwo

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How i write a fraction in word form
    11·2 answers
  • leasing a car for a five-year period usually costs about the same as a five-year loan because __________. a. five-year leases ar
    12·1 answer
  • What is the area rounded to the nearest square centimeter
    8·2 answers
  • ANSWER PLZZZZZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
    5·1 answer
  • Need Help, PLS Explain How to do it Thanks
    9·1 answer
  • Several people form groups with four people in each group.Write an expression for the number of groups formed by p people. How m
    11·1 answer
  • Can someone please solve this?<br> a-3 Times a+7
    6·2 answers
  • A news offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. what is the unit price per month? Show your work. -Ratio
    14·1 answer
  • L
    6·1 answer
  • You may check
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!