Answer:
As you included no picture, I do not know the time on the clock. We can however, work with assumed figures which you can then relate to your question.
Assuming the time on the clock was 10:45 am, if the family took 2 hours and 15 minutes to get to the camp ground, simply subtract this from 10:45 to find out what time they arrived.
Subtract the 2 hours from 10am:
= 10 - 2
= 8am
Subtract the 15 minutes from 45:
= 45 - 15
= 30
Put that together:
= 8:30 am
<em>They left their house at 8:30 am using this scenario. </em>
To solve this problem you must apply the proccedure shown below:
1- You have that the laddder makes an angle of
with the ground and the top of the ladder reaches
.
2- Therefore, you have:

Where:

3-You must substitute values and solve for the lenght, as following:

Therefore, the answer is: 
Rate is a ratio of different units ( a quantity times a quantity), such as miles per hour.
Unit rate is a rate with a denominator of 1.
To find unit rate, divide the total cost by the quantity:
0.89 / 16 = 0.0556 per ounce.
This might be your answer
(-5/2, 5/2)
Answer: C
Step-by-step explanation:
The x-intercept is found when y=0, and the y-intercept is found when x=0. If y=0, then we have:
2x=24
x=12
Therefore, the x-intercept is 12, so the full coordinates are (12, 0). Note that the only option with this x-intercept is C, so C is the correct answer.
You can find the y-intercept similarly. If x is zero, then:
-6y=24
y=-4
Therefore, (0, -4) is the y-intercept.