1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sav [38]
3 years ago
12

Show me how to do this​

Mathematics
1 answer:
romanna [79]3 years ago
4 0

Answer:

<h2>x = 7 cm</h2>

Step-by-step explanation:

The perimeter of the given triangle:

P = (2x + 1) + (x + 2) + (3x - 9) and P = 36 cm.

Therefore we have the equation:

2x + 1 + x + 2 + 3x - 9 = 36          <em>combine like terms</em>

(2x + x + 3x) + (1 + 2 - 9) = 36

6x - 6 = 36      <em>add 6 to both sides</em>

6x = 42          <em>divide both sides by 6</em>

x = 7

You might be interested in
Which of the following statements about rational numbers is not correct?
olga_2 [115]
4 5 3 are the correct answers
4 0
3 years ago
DONT REMOVE MY QUESTIONS BRAINLY
Sedbober [7]

Answer:

Okay what's ur question thp

5 0
3 years ago
Graphing Exponential Function in Exercise ,sketch the graph of the function.See example 3 and 4.
boyakko [2]

Answer:

graphic attached

Step-by-step explanation:

Hi

when t = 0 then s (t) = 1/4

when t tends to infinity then s (t) tends to 0

when t tends to infinity then s (t) tends to infinity

the function has a horizontal asymptote at y = 0

Success with your homework

8 0
3 years ago
70 x 10 ^ 3 word form
Romashka-Z-Leto [24]
Seven multiplied by ten to the third power
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of the line: the length of a bus route is 4 miles long on the sixth day and 4 miles long on the seventeenth day.
LiRa [457]
The slope is 0, since it is still 4 miles long for 11 days

hope this helps

this means that nothing is growing or decreasing
6 0
3 years ago
Other questions:
  • suppose you have 1000 gallons of gasoline 20% is premium and 80% is regular how much premium gas needs to be added to bring the
    5·1 answer
  • Find the GCF of 30 * 3 and 12 * 4
    15·2 answers
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • What is the inverse of-65<br><br>​
    11·1 answer
  • 30 mm<br> 72 mm<br> What is the length of the hypotenuse?
    7·1 answer
  • A bag has 6 red marbles, 5 blue
    13·1 answer
  • Find the unit rate: 6 children from 2 families.
    6·1 answer
  • Is -2×10 greater than 10?
    11·1 answer
  • the price of mobile phone is increased by 20% at first and then decreased by 10% now the price of the phone is rupees 15000 find
    15·1 answer
  • Solving inequalities?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!