1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adoni [48]
3 years ago
10

A package of 4 pairs of insulated socks costs $22.36 . What is the unit price of the pairs of socks ?

Mathematics
1 answer:
Masja [62]3 years ago
3 0

Answer:

5.59

Step-by-step explanation:

22.36/4 = 5.59

hope this helps!

You might be interested in
The following M & M colors are in the bowl:
TEA [102]

Answer:

The probability of selecting a blue is 5/20 and the probability of selecting a yellow is 4/20. The difference is 1/20.

Step-by-step explanation:

This has to be the answer. I really hope this helps.

4 0
3 years ago
Please help fast! (see picture)
valentina_108 [34]

m =  \frac{y2 - y1}{x2 - x1}  \\ m(x2 - x1) = y2 - y1 \\ m(x2 - x1) + y1 = y2
3 0
3 years ago
Help me on my geometry hw it’s due in 25 minutes
icang [17]

Answer:

now just half the first triangals answers

Step-by-step explanation:

x =21

y=24

<u>TH</u>=24          <u>PQ</u>=12

<u>RH</u>=24          <u>NQ</u>=12

<u>RT</u>=21            <u>NP</u>=10.5

>T=80            >P=80

>H=20           >Q=20

>R=80           >N=80

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the perimeter of the triangle shown
disa [49]
The Perimeter is 15 inches <span />
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two angles are supplementary. The first angle measures 60°. What is the measurement of the second angle?
sp2606 [1]
Supplementary angles add up to 180 degrees.

so if one angle is 60 degrees, then the other angle is (180 - 60) = 120 
8 0
3 years ago
Other questions:
  • An object is shot vertically upward from the ground with an initial velocity of 288 ft/sec. (a) At what rate is the velocity dec
    5·1 answer
  • Kate buys 2.4 kilograms of rice . she separates the rice into packages that contain 0.4 kilograms of rice each. how many package
    11·1 answer
  • What is the volume of a cube with a face of 25 square inches
    6·1 answer
  • Mary is thinking of three consecutive even integers, x, y, and z. Three times the value of z exceeds half the value of x by 37.
    8·1 answer
  • The distribution of actual weights of 8-ounce chocolate bars produced by a certain machine is Normal, with a mean of 8.1 ounces
    13·1 answer
  • Refer to the figure and find the volume V generated by rotating the given region about the specified line.
    7·1 answer
  • Warren is on vacation and needs to arrange transportation. A rental car costs 60 dollars per day plus a one-time cost of 14 doll
    13·2 answers
  • Based on the Pythagorean theorem, select all of the following statements that must be true
    8·1 answer
  • URGENT FIND THE LCD <br> BRAINLY CROWN IF RIGHT
    8·2 answers
  • 6 + x is an example of<br> a variable<br> an expression<br> a constant<br> a formula
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!