Answer:
The answer is 27
Step-by-step explanation:
The reason being, you can solve this 2 ways.
1) Combine like terms, 7a-4a = 3a.
Now just substitute (a=9) into 3a.
3 * (9) = 27.
2) Or just substitute a = 9 into the original expression.
7 * (9) - 4 * (9)
= 63 - 36 = 27
Answer to question
3-x/2=6
Subtract 3 from both sides
-x/2=3
Multiply 3 by -2
Final Answer: x=-6
Work check
3-x/2=6
Substitute -6 for x since you solved for x in the last equation
3-(-6)/2
Convert 3-(-6/2) to 3+6/2
3+6/2
Divide 6 by 2
3+3
Add
Final Answer: 6 (This 6 is the same 6 we used to solve for x in the first equation).
Answer:
The value of x is 7 and y is 14.
Step-by-step explanation:
The steps are :






Answer:
$17.22 per foot
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, divide the amount of money by the amount of feet. This will give you how much money per one foot.
310/18= 17.22222