1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sphinxa [80]
3 years ago
11

I will mark Brainliest!!

Mathematics
1 answer:
EastWind [94]3 years ago
7 0

Answer:

C.) -5 and 5

Step-by-step explanation:

Plug in -5 & 5 separately for x.

Plug in -5 for in the equation. Remember to follow PEMDAS. First solve for power, then multiplication.

2(-5)² = 50

2(25) = 50

50 = 50 (True).

Plug in 5 into the equation for x. Remember to follow PEMDAS. First solve for power, then multiplication.

2(5)² = 50

2(25) = 50

50 = 50 (True).

~

You might be interested in
Please help me out with this!
CaHeK987 [17]

third

hope it helps you

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
One afternoon in January, the temperature outside was -4*F. By midnight, the temperature had dropped by 10*F. what was the tempe
loris [4]
The temperature at midnight would be -14*F. Subtract 10 from -4 and you get -14*F
3 0
2 years ago
I found a place that will give me a 20 % discount if i spend over $50
anygoal [31]

You save $15


Work:

75 x 0.20 (20%) = 15

4 0
3 years ago
Which polygon has an interior angle sum of 1080
Crank
Octagon has 8 sides so the sum of the angles of the octagon is 180(8-2)=180 (6)=1080 degrees
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
24 students brought her permission slips to attend the class field trip is this represent at 8:10 to the class how many students
OlgaM077 [116]

Answer:

30 students

Step-by-step explanation:

24 over 80 is equal to x over 100

cross multiply and you get

80x =240

divide 80 on both sides

you get 3

add an extra sero

4 0
3 years ago
Other questions:
  • If the sum of two numbers is 90 but their difference is 12 what are the two numbers
    9·1 answer
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • The force F is directly proportional to the product of charges q and Q and inversely proportional to the square of the distance
    5·1 answer
  • In a survey sample of 83 respondents, about 30.1% of the sample work less than 40 hr per week. What is the estimated standard er
    10·1 answer
  • Need help this is urgent for my final
    12·1 answer
  • What do you think the answer is?
    11·2 answers
  • Which of the following lists of numbers is closed under division?
    5·2 answers
  • A train leaves the station at time t = 0. Traveling at a constant speed, the train travels 390
    12·1 answer
  • Higher Order Thinking You have two different
    5·1 answer
  • Pls help i need this asap
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!