Answer:
d
=
−
5
Step-by-step explanation:
Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.
Throw rug with diameter of 12 feet what is the approximate
36 feet of carpet cause its a square so 6x6 is 36
Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces