1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zysi [14]
3 years ago
9

Please help!!!! question 5/5

Mathematics
2 answers:
kiruha [24]3 years ago
4 0

Answer:

1.4 and 4.6 are the ones that are 1.6 units away on both sides

FromTheMoon [43]3 years ago
4 0

Answer:

4.6, 1.4

Step-by-step explanation:

3 + 1.6 = 4.6 \\  \\ 3 - 1.6 = 1.4

You might be interested in
The Smith family has $1500 set aside for upgrades in their kitchen. The contractor charges
Daniel [21]

Answer:

$225 + $75x ≤ $1500

x ≤ 17

Step-by-step explanation:

The Smith family has $1500 spending limit and no more.

The initial fee is $225 in labor so we must deduct that from the current total of money left to spend.

$1500 - $225 = $1275

Then we can simply divide the amount leftover with the hours the contractor works.

$1275 ÷ $75 = 17

The inequality is $225 + $75x (x being the amount of hours the contractor works) ≤ (equal to or less than simple identifying that $1500 can be spent but no more than that.) $1500

5 0
2 years ago
I need help with this question
Debora [2.8K]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
At a concession stand, three hotdogs and two hamburgers cost 8.50, two hotdogs and three hamburgers cost 9.00. What is the cost
algol [13]
You're on the right track. After you get both equations you need to cancel one of the variables. In this situation, it doesn't matter which variable you cancel out.

7 0
3 years ago
Nick can purchase each milkshake for $2. For the first milkshake purchased Nick is willing to pay $4, for the second milkshake $
vivado [14]

Answer:

The value of Nick's consumer surplus for the milkshakes he buys is $3.

Step-by-step explanation:

Given : Nick can purchase each milkshake for $2. For the first milkshake purchased Nick is willing to pay $4, for the second milkshake $3, for the third milkshake $2 and for the fourth milkshake $1.

To find : What is the value of Nick's consumer surplus for the milkshakes he buys?

Solution :

Nick can purchase each milkshake for $2.

For 1st milkshake purchased Nick is willing to pay $4

Consume surplus $4-$2=$2

For 2nd milkshake purchased Nick is willing to pay $3

Consume surplus $3-$2=$1

For 3rd milkshake purchased Nick is willing to pay $2

Consume surplus $2-$2=$0

For 4th milkshake purchased Nick is willing to pay $1

Consume surplus $1-$2=$-1 cannot be consider.

We add together the surplus from the 1st, 2nd, 3rd, and 4th milkshake

i.e. $2+$1+$0=$3

Therefore, the value of Nick's consumer surplus for the milkshakes he buys is $3.

6 0
3 years ago
Mathematical statements into logical statements with nested quantifiers. About Translate each of the following English statement
Setler79 [48]

Answer:

Answer is given below under explanation

Step-by-step explanation:

We are told that the domain is a set of real numbers. Let's depict by a & b.

We will use the following symbols;

∀ means for all

Ǝ there exists

∧ means logical conjuction

Thus;

A) Ǝ a,b : ( a/b < 1, b/a < 1 )

B) ∀ a : ( a > 0 = 1/a > 0 )

C) Ǝ a,b : (a + b = ab)

D) ∀ a,b : [ ( a > 0 ) ∧ ( b > 0 ) = (( a/b > 0 ) ∧ ( b/a > 0 ))]

E) ∀ b : [( b > 0 ) ∧ ( b < 1) = ( 1/b > 1 )]

F) n ( ( Ǝ x ∀ b ( a < b ) )

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 2x=(360÷4)<br><br> solve for x
    15·2 answers
  • Heather will make flower flower arrangements with 5 rose in each arrangement . She will use the equation y = 5x to find the tota
    5·1 answer
  • How do you solve the system of linear equation by multiplying?<br><br> 5x - 2y = 11<br> 3x + 5y = 19
    10·1 answer
  • My first number is -2, my fifth number is 26<br>What is my third number?<br>​
    6·2 answers
  • 42. How many solutions does this system of
    7·2 answers
  • What is the percentage of change of 1.6 hours to .95 hour?
    9·2 answers
  • Plz answer this right way
    10·1 answer
  • A classroom had 35 glue sticks. If the ratio of glue sticks to glue bottles was 5:2, how many glue bottles did the classroom hav
    8·2 answers
  • The area of a square is 289 centimeters squared. What is the perimeter?​
    11·1 answer
  • ANIMAL NUTRITION A veterinarian wants to make a
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!