1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Misha Larkins [42]
3 years ago
5

T=(g+m)b solve for b

Mathematics
1 answer:
lutik1710 [3]3 years ago
3 0

Answer:

b= t/g+m

Step-by-step explanation:

Hope this helps.

You might be interested in
A fishing boat caught the following
xenn [34]
Wait what?? If you are talking about how much it could have caught it's 0 I guess
7 0
3 years ago
John's Mathematics exam mark this year is increased by 5% to 84. Find his Mathematics exam mark
Svet_ta [14]

Answer:

80%

Step-by-step explanation:

Let's call the past exam mark m,

m*105%=84

m*105/100=84

m=84/(105/100)

m=80

Hope this helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The probability???????????????
slamgirl [31]

Answer:12/87

Step-by-step explanation: You first have to add up all of the birds present. Then you have to see how many of the type you are looking for is there. The number of the type of bird goes on top of the number of total birds.

5 0
3 years ago
Write an equation where the variable is divided by a number, and a solution is -4/5
MrMuchimi

Answer:

x/-5

Step-by-step explanation:

Just divide by 5 and the denominator will be 5 meaning x would have to be 4.

Make sure your 5 is negative so the whole equation also ends up negative. x/-5=-4/5

8 0
3 years ago
A shelf has four books on it. the weight, in pounds, of each of the four books on the shelf is listed below. (They are: 2.5, 3.2
kvv77 [185]
The answer is D. (w<3.3)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A certain medicine is given in an amount proportional to a patient's body weight. Suppose a patient weighing 150 pounds requires
    11·1 answer
  • The answer please. (F-g)(-3)
    14·1 answer
  • Which of these points lies on the line described by the equation
    7·1 answer
  • Sally's grocery store is selling eggs for $1.56 a dozen .what is the unit price per egg
    11·2 answers
  • Please help me do this problem. 20 points to the first one that helps me with these 2. I am very desperate.
    7·1 answer
  • assuming there are no reflection of diliations explain how you would write the equation of the function whose is stretched graph
    6·1 answer
  • Can someone help me solve please<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%20%2B%202%20%5Csqrt%7Bx%7D%20%20-%203%20%3D%200" id="Tex
    13·2 answers
  • Can someone plz help me with this one problem plzzzzz <br><br> (I’M MARKING BRAINLIEST)
    6·1 answer
  • Caleb made the table below to show the number of hours he works and the amounts he earns over a four-week period.
    5·2 answers
  • Part A
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!