1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tanya [424]
3 years ago
12

Can you please help me with this it’s a dot plot for maths :)

Mathematics
1 answer:
sergey [27]3 years ago
4 0

Answer:

10.7

Step-by-step explanation:

The dots on the line represent the thicknesses measured so the lowest one recorded was 10.7.

You might be interested in
A Population of 50 Fruit Flies is Increased At A Rate of 6% per Day
andriy [413]

Answer:


Per how many days?

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Please show me how you got the answer thanks in advance.
Arada [10]
Let b and p represent the distances traveled by baby and pickles, respectively.
.. b +p = 27
.. p = 5(3b -1)

Substituting, you have
.. b +5(3b -1) - 27
.. 16b -5 = 27
.. 16 b = 32
.. b = 2

The baby travel was 2 miles.
The pickles travel was 25 miles.
7 0
3 years ago
The roof leading to the top of a hill has an angle of elevation of 23 degrees. The hill is 120 feet high what is the leanth of t
Tresset [83]

Answer: 307.11\ ft

Step-by-step explanation:

Given

The height of hill is 120 ft and the angle of elevation is 23^{\circ}

Suppose the length of the road is x

From the figure, we can write

\Rightarrow \sin 23^{\circ}=\dfrac{120}{x}\\\\\Rightarrow x=\dfrac{120}{\sin 23^{\circ}}\\\\\Rightarrow x=307.11\ ft

Thus, the length of the road is 307.11\ ft

7 0
3 years ago
Correct answer please!!!!
sdas [7]

Answer:

First choice

Step-by-step explanation:

Angles A and D are vertical angles

Angles A and Z are alternate exterior angles

6 0
2 years ago
A company makes 3 types of cable. Cable A requires 3 black, 3 white, and 2 red wires. B requires 1 black, 2 white, and 1 red. C
harina [27]

Answer:

The answer is (B) but with 2 as the last item in the matrix, instead of 1.

Step-by-step explanation:

The grand topic is MATRICES.

In Matrices, there are rules to follow when creating a matrix - which is a 'row by column' arrangement of objects or figures.

Rule 1: Identify your rows and columns.

What is a row? A row is a 'left to right' arrangement of items; also called a horizontal arrangement of items. What is a column? A column is an 'up to down' arrangement of items; also called a vertical arrangement of items.

Rule 2: Start your arrangement by rows.

Before reaching the instruction in the question, I already arranged the data for cables on the rows and the data for wire colors on the columns. You should follow this rule always; from the first information given in the question.

Rule 3: Nomenclature

This is the naming of a given matrix. In naming a matrix, consider the rows first before the columns. For example, a matrix with three rows and four columns with be called a 3 by 4 matrix and not a 4 by 3 matrix. In the case of this question, there is an equal number of rows and columns, so even if you counted the columns first, it wouldn't be noticed. Nevertheless, always count the rows first.

Having arranged the figures in a 3 by 3 matrix,

The full data on Cable A appears on the first row. The full data on Cable B appears on the second row. The full data on Cable C appears on the third row.

The full data on Black wires appears on the first column. The full data on White wires appears on the second column. The full data on Red wires appears on the third column.

So the answer is \left[\begin{array}{ccc}3&3&2\\1&2&1\\2&1&2\end{array}\right]

Kudos!

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Marta has 8 yellow ribbons what are 2 different ways she can place the ribbons on her door or wall write two different addition
    14·1 answer
  • Please help me i need an answer
    12·2 answers
  • What is the estimate of 200,629 28,542
    10·1 answer
  • What is -3m-8v-4m+5v
    12·2 answers
  • The graph of an ellipse is shown. which equation represents this ellipse?
    7·2 answers
  • PLEASE HURRY!! Will give brainliest!!
    12·2 answers
  • 18. Remove the parentheses from the following expression, and combine like terms: (a + b – c) + 3a – 2c
    5·2 answers
  • A 16 oz. package of brown rice costs 79 cents and 32 oz. package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal?
    6·1 answer
  • Singing classes cost a $500 annual fee plus $100 for each
    11·1 answer
  • Select from the drop-down menu to correctly complete the statement.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!