1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zinaida [17]
3 years ago
8

Graph the solution set for this inequality: -6x - 3y greater than or equal to -18

Mathematics
1 answer:
Lisa [10]3 years ago
4 0

9514 1404 393

Answer:

  • y-intercept: (0, 6)
  • x-intercept: (3, 0)

Step-by-step explanation:

In this form, it is not difficult to find the intercepts. Eliminate the term that has a zero value, and divide by the coefficient in the other term.

Y-intercept:

  for x = 0, the equation is ...

  -3y = -18

  y = 6 . . . . . . divide by -3

__

X-intercept:

  for y = 0, the equation is ...

  -6x = -18

  x = 3 . . . . . divide by -6

_____

<u>Solid vs Dashed</u>

The boundary of the shaded area is a solid line through these points. (It is solid because the symbol ≤ includes the "or equal to" case, meaning that points equal to those on the line are in the solution set.)

<u>Above vs Below</u>

The negative signs can make it a little tricky to figure out the shading. If we multiply the equation by -1, we get ...

  6x +3y ≥ 18 . . . . . note the reversal of the comparison symbol

Now, both x and y have positive coefficients. The solution form ...

  ky ≥ ( ) . . . . for positive k indicates shading <em>above</em> the line

  kx ≥ ( ) . . . . for positive k indicates shading <em>to the right</em> of the line

The boundary line has negative slope, so "above" and "to the right" are both on the same side of the line (a good check of the answer).

You might be interested in
The graph of an exponential function is shown on the grid.
aliya0001 [1]

Answer:

????

Step-by-step explanation:

Where is the picture?

P.S. I am not answering this question JUST to get points, I will actually revise my answer correctly once you add in a picture! :)

3 0
3 years ago
What is the product of (4x-7)(4x+7)?
miskamm [114]
(a+b)(a-b)=a^2 - b^2
so

<span>(4x-7)(4x+7) = 16x^2 - 49

answer
</span>16x^2 - 49
6 0
3 years ago
Interpret the following table about school dropout at the basic level (5 marks)
barxatty [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

Given the following :

- - - Jhs

Basic level - - - - Boys - - - - Girls - - - - Total

Primary - - - - - - - 49 - - - - - - 51 - - - - - - 100%

Jhs - - - - - - - - - - 56 - - - - - - 44. - - - - - - 100%

With the information above,

Primary Dropout percentage:

BOYS : [49 / (49 +51)] × 100.= 49%

GIRLS : [51 / (49 +51)] × 100.= 51%

Jhs: Dropout percentage

BOYS : [56 / ( 56 + 44) × 100 = 56%

GIRLS : [44 / (44 +56)] × 100.= 44%

8 0
3 years ago
A color printer prints 7 pages in 3 minutes.
mojhsa [17]

Answer:

2 pages per minute

Step-by-step explanation:

when you divide 7 by 3, your answer would be 2.3333333333 and so on.

however, you can say

iT pRiNtS 2 aNd A tHiRd pAgEs PeR MiNuTe.

you should say it prints 2 whole pages a minute.

i hope this helps!

stay safe!

:)

4 0
3 years ago
PLS HELP! <br> find the volume.
Andre45 [30]
Don’t do that it’s a scam and a virus
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help please help me!!
    7·1 answer
  • Solve the linear inequality 1/4x−1/2≤−3/4
    11·2 answers
  • Does anyone know where to find the poly-graphical point of a circle?
    14·2 answers
  • Erite 2 • 2•2 •2• 2 • 3•3•3• 3 in exponential form?
    10·1 answer
  • 8.1 + 2.53<br><br><br> help<br> help
    6·2 answers
  • What is the slope of the line that passes through the points (4, -6) and (-5, 9)
    13·2 answers
  • Barbara's gross earnings for the week ending on December 21 amount to \$1,100 . Her cumulative gross earnings for the year up th
    5·1 answer
  • Alan bought 5 feet of fabric. How much is this in yards​
    15·2 answers
  • A city has a population of 220,000 people. Suppose that each year the population grows by 3.75%. What will the population be aft
    10·1 answer
  • The brand xyz dog food costs $36 for 15 pounds of dog food. What is the cost per pound?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!