For 10 gallons of sauce, we need 5 times as required for 2 gallons, therefore we need 4 * 5 = 20 bottles of ketchup.
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
Answer:
I think it might be C but I'm not 100% sure!
Step-by-step explanation:
You have to find a line of best fit (a line through the dots) but it's kind of tricky to do that so I think it's probably C but it could also be A. Just use your best judgement on this one!
Answer:
7.2224
Step-by-step explanation:
The value of the summation is given by the formula ...
Sn = (a1)(1 -r^n)/(1 -r) . . . . . where a1 is the first of n terms, and r is the common ratio.
Your sum has first term and ratio ...
a1 = 2(0.6) . . . . . summation term for n=1
r = 0.6
So the sum is ...

Then the value of the entire given expression is ...

_____
A calculator can help you find the value.
Answer:
19 6j/5
Step-by-step explanation: