1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ganezh [65]
2 years ago
15

IF ANYONE HELP ME OUT WITH THESE PROBLEMS ILL GIVE EXTRA POINTS AND BRAINLEST​

Mathematics
2 answers:
fiasKO [112]2 years ago
6 0

Answer:

it's acute

{65 }^{2}  +  {72 }^{2}   >  {96}^{2}

4225+5184>9216

9409>9216

so it's acute

if a2+b2>c2 ---acute

a2+b2=c2 ---- right angle

a2+b2<c2 --obtuse

Dennis_Churaev [7]2 years ago
5 0

Answer:

it's obtuse. reason being cause to be acute it has to be under 90 and to be right it has to be at 90

You might be interested in
A paint store mixed 4 3/4 cans of paint and 7 2/3 cans of white paint did this mixture make?
stira [4]

Answer:

12 5/12 cans of white make

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Two pears and a pineapple cost 2$. Two pears and three pineapples cost $4.50. Find the cost of a pineapple. If anyone could help
Assoli18 [71]
A pineapple costs $2.50
6 0
2 years ago
Suppose that a die-hardly-ever battery has an exponential time-to-failure distribution with a mean of 48 months. at 60 months, t
mel-nik [20]

Since the time to failure distribution is exponential, the distribution is F (n) = 1 – e ^ (-x/48)

The probability of failure between months 60 and 72 is the same as the probability that the battery will fail in 12 months, since the exponential distribution is memoryless F (12) = 0.221

<span> </span>

7 0
3 years ago
rory's older brother is saving to buy a used motorcycle that cost $3,550. he saves an equal amount of money each month for 6 mon
boyakko [2]
I think it’s just 591.66 cause u hav to divide 3550 by 6
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lisa paid $47.82 for 16.9 gallons of gasoline. What was the cost per gallon, rounded to the nearest hundredth?
agasfer [191]

Divide total amount spent by total gallons bought:

47.82 / 16.9 = $2.83 per gallon

3 0
3 years ago
Other questions:
  • I NEED THIS ANSWER FAST !!!! Show work.
    7·1 answer
  • Shilo is trying to compute the value of 27 + 55 + 13. She adds 27 + 13 to get 40, and then adds on 55. Which of the following pr
    9·1 answer
  • 13+y =40<br> explain how the equal sign is use to balance this equation
    10·1 answer
  • Please help me! Help is very needed
    13·1 answer
  • What is the solution to 11=c/-5 8?
    14·1 answer
  • In a recent study, researchers found that 31 out of 150 boys aged 7-13 were overweight or obese. On the basis of this study can
    11·1 answer
  • What is the Volume of this right rectangular prism? 2m 7m 4m Question 2 options: 10m cubed 40m cubed 56m cubed 100m cubed
    8·1 answer
  • The table shows the height of water in a pool as it is being filled. A table showing Height of Water in a Pool with two columns
    14·2 answers
  • Liz walks 1/2 mile in 20 minutes on Monday and 3 3/4 in 150 minutes on Sunday is this proportional or non -proportional
    14·2 answers
  • Help pleaseeeeeeeeee
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!