Answer: 47 and 16
Step-by-step explanation:
- Make Two Equations
x + y = 63
x - y = 31
- Set one of the equations equal to one of the variables
x + y = 63
x = 31 + y
- Substitute the equation back into the other one
(31 + y) + y = 63
31 + 2y = 63
2y = 32
y = 16
- Substitute the answer back into the equation
x + y = 63
x + 16 = 63
x = 47
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
A is correct. Just move the negative sign from in front of the 9 and place it in front of the 4.
Answer:
2(3(8))+2(8)=64
Step-by-step explanation:
Here, w represents the width of the rectangle,
∵ length of the rectangle is 3 times the width of the rectangle,
So, length = 3w,
Since, the perimeter of a rectangle, P = 2(length + width)
= 2(w + 3w)
= 2w + 2(3w)
If P = 64 feet,
⇒ 2w +2(3w) = 64
⇒ 2w + 6w = 64
⇒ 8w = 64
⇒ w = 8
Verification :
P = 2(8) + 2((3(8)) = 16 + 48 = 64 feet
Hence, the first step that should be taken to verify that the width of the rectangle is 8 is 2(3(8))+2(8)=64
Note : a solution obtain from an equation is verified by substituting the value in the equation.