1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Paladinen
[302]
3 years ago
12
WILL GIVE BRAINEST find f(-2) for f(x)=2×3^xa.-18b.1/18c.-36d.2/9
Mathematics
Answer
Comment
Send
2
answers:
riadik2000
[5.3K]
3 years ago
6
0
F(-2)=2*3^-2
=2/3^2
=2/9
Send
-BARSIC-
[3]
3 years ago
5
0
D is correct. f(-2) the number in the bracket is an input so..
whenever you see an X in the function replace it with -2
f(-2)=2*3^-2
3^-2 is 1/9
1/9 * 2 is simply 2/9
so D is correct
Send
You might be interested in
Correct answer will get brainliest!! A rectangular prism has dimensions of 8 cm by 9 cm by 10 cm. What is its volume?
lapo4ka [179]
Answer:720
Explanation:
Volume= lwh, 8•9•10= 720
8
0
3 years ago
Read 2 more answers
Plssss help me on this one. What’s is the interquartile range of the data?
Natasha2012 [34]
Answer:
The interquartile range is from 22-29
Step-by-step explanation:
3
0
3 years ago
Read 2 more answers
3n² - 9(7m³ + 7n²) pls help!!!
sergeinik [125]
Answer:
−63m3−60n2
ru simplifying?
3
0
3 years ago
Read 2 more answers
A 10 ft vertical post casts a 16 in shadow At the same time a nearby cell phone tower cast a 124 ft shadow
chubhunter [2.5K]
10/16=x/124
X=(124)(10)/(16)=1240/16=80
5
0
3 years ago
Choose the graph that matches the following system of equations:
V125BC [204]
It's the lasts graph it intersects at 0,-3
6
0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
What two numbers have a sum of 217 and a difference of 85
13
·
2 answers
Kelly gets paid $68 for watching her neighbors dogs for 10 days how much does kelly earn per day
6
·
2 answers
after 5 months, the number of subscribers to a newspaper was 5,730. After 7 months, the number of subscribers to the newspper wa
5
·
1 answer
Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?
15
·
2 answers
The math problem is-
12
·
1 answer
Please helpppppp? It's geometry
6
·
1 answer
Which sentence can be represented by the equation Three-fifths m = 15?
7
·
1 answer
What is the value of x in this figure?<br><br> Enter your answer in the box.<br> x =
11
·
2 answers
7TH GRADE MATH ASAP. Liam is setting up folding chairs for a meeting. If he arranges the chairs in 8 rows of the same length, he
10
·
1 answer
Leslie bought 5.2 gallons of gas. There are approximately 3.8 liters in 1 gallon. Which measurement is closest to the number of
6
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!