1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paladinen [302]
3 years ago
12

WILL GIVE BRAINEST find f(-2) for f(x)=2×3^xa.-18b.1/18c.-36d.2/9

Mathematics
2 answers:
riadik2000 [5.3K]3 years ago
6 0
F(-2)=2*3^-2
=2/3^2
=2/9
-BARSIC- [3]3 years ago
5 0
D is correct. f(-2) the number in the bracket is an input so..
whenever you see an X in the function replace it with -2
f(-2)=2*3^-2
3^-2 is 1/9
1/9 * 2 is simply 2/9
so D is correct
You might be interested in
Correct answer will get brainliest!! A rectangular prism has dimensions of 8 cm by 9 cm by 10 cm. What is its volume?
lapo4ka [179]
Answer:720
Explanation:
Volume= lwh, 8•9•10= 720
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plssss help me on this one. What’s is the interquartile range of the data?
Natasha2012 [34]

Answer:

The interquartile range is from 22-29

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
3n² - 9(7m³ + 7n²) pls help!!!
sergeinik [125]

Answer:

−63m3−60n2

ru simplifying?

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 10 ft vertical post casts a 16 in shadow At the same time a nearby cell phone tower cast a 124 ft shadow
chubhunter [2.5K]
10/16=x/124
X=(124)(10)/(16)=1240/16=80
5 0
3 years ago
Choose the graph that matches the following system of equations:
V125BC [204]
It's the lasts graph it intersects at 0,-3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What two numbers have a sum of 217 and a difference of 85
    13·2 answers
  • Kelly gets paid $68 for watching her neighbors dogs for 10 days how much does kelly earn per day
    6·2 answers
  • after 5 months, the number of subscribers to a newspaper was 5,730. After 7 months, the number of subscribers to the newspper wa
    5·1 answer
  • Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?
    15·2 answers
  • The math problem is-
    12·1 answer
  • Please helpppppp? It's geometry
    6·1 answer
  • Which sentence can be represented by the equation Three-fifths m = 15?
    7·1 answer
  • What is the value of x in this figure?<br><br> Enter your answer in the box.<br> x =
    11·2 answers
  • 7TH GRADE MATH ASAP. Liam is setting up folding chairs for a meeting. If he arranges the chairs in 8 rows of the same length, he
    10·1 answer
  • Leslie bought 5.2 gallons of gas. There are approximately 3.8 liters in 1 gallon. Which measurement is closest to the number of
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!