1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Assoli18 [71]
3 years ago
5

Max travel 324 miles in six hours write the unit rate

Mathematics
2 answers:
romanna [79]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Speed v = distance d/ time t

v = 324/6

v = 54miles/hr

Amiraneli [1.4K]3 years ago
4 0

Answer:

54mph

Step-by-step explanation:

Answer:

= 54 miles per hour

Showing WorkThis is a fraction equal to

324 miles ÷ 6 hours

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 6

324 miles

÷ 6

6 hours

÷ 6

=

54 miles

1 hour

=

54 miles

hour

= 54 miles per hour

You might be interested in
Explain how to use the combine place values strategy to find 223-119
Vikentia [17]
So, the subtraction looks like this:

   223
  -119
_______

The reason why combining place values here is necessary is that 3 is less than 9 (so I can't just substract in the one's place without going to negative numbers)

so we combine the ones and tens places and substract the whole: 23-19 is four!
   223
  -119
_______
     04

and then we continue
   223
  -119
_______
    204

and that's the result!

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve 4 + (-3) - 2 x (-6)<br> A. -11<br> B. 12<br> C. -10<br> D. 13
Gennadij [26K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Using PEMDAS you start with multiplication first, so -2 multiplied by -6, which is positive 12. Then you go from left to right, so 4 +-3, or 4-3, which is 1. Then 1-12 is -11. So your final answer is A, -11.

8 0
3 years ago
Find the unit rate. $46.54 for 5 hours<br><br>please answer and explain :)​
svp [43]

Answer:

er

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
PLEASE HELP!
insens350 [35]

Answer:

Plan Two

Step-by-step explanation:

If you do all the math, which is not that hard, you can find the answer easily. I think if you tried to do it yourself, you would learn and benefit more.

3 0
3 years ago
Sravya earns $42,820 per year in take home pay. What is the most money a housing expert would advise her to spend on a monthly m
Margarita [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

the most money a housing expert would advise her to spend on a monthly mortgage payment would be 1,645

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Write a common denominator for 1/4 and 5/6
    8·2 answers
  • Simplify the expression as much as possible.<br> sin(2x)cos(x)
    14·1 answer
  • Complete the sentence 0.04 is 1/10 0f
    14·2 answers
  • Need help ASAP due in 30 minuets
    9·2 answers
  • A square has a perimeter of 38 inches we want to know the length of each side? Chose the best model for this problem. (Side leng
    5·1 answer
  • Middle SchoolMathematics 5+3 pts
    11·1 answer
  • Pls help with a 4 to the second power plus the three to the third power im bad at math
    6·1 answer
  • If someone could answer this problem and explain how to do it that would be a HUGE help thanks-
    13·2 answers
  • The coordinate for the Orgin in the coordinate plane are ______
    11·1 answer
  • I WILL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!