1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LUCKY_DIMON [66]
3 years ago
12

Craig Campanella and Edie Hall both have night jobs. Craig has every thirteenth night and Edie has every Fifth night off. How of

ten will they have same night off?
Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
6 0

Craig has every 13th night and Edie has every 5th night off.

You have to find LCM - the Least Common Multiple that is the smallest ("least") number that both 13 and 5 will divide into.

Since numbers 13 and 5 are both prime, then LCM(13,5)=13·5=65.

This means, they will have the same every 65th night off.  

You might be interested in
What’s the answer to 5 1/2 x ? = 10
myrzilka [38]
The answer is 1.81 repeated so like 1.81818181
3 0
3 years ago
Omas is making trail mix using granola and walnuts. He can spend a total of $12 on the ingredients. He buys 3 pounds of granola
Serga [27]

Answer:

Omas can buy 1 pound of walnuts.

Step-by-step explanation:

From the information given, you can say that the total cost would be equal to the result of multiplying the price per pound of granola for the number of pounds of granola plus the result of multiplying the price per pound of walnuts for the number of pounds of walnuts, which would be:

Total cost=2x+6y, where

x is the number of pounds of granola

y is the number of pounds of walnuts

Now, you can replace the values on the formula and solve for y:

12=(2*3)+6y

12=6+6y

6=6y

y=1

According to this, the answer is that Omas can buy 1 pound of walnuts.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A salesperson is paid an 8.25% commission on sales when the invoice is
son4ous [18]

Answer:

<em>The salesperson's commission for this month is $3,803</em>

Step-by-step explanation:

<u>Percentages</u>

Let's call x to the sales volume, not including commission.

The salesperson is paid an 8.25% commission on sales, thus the total invoice is x + 8.25%x = x + 0.0825x = 1.0825x

We are given this total invoice, thus:

1.0825x = $49,900

Dividing by 1.0825:

x = $46,097

The salesperson's commission is

0.0825*$46,097=$3,803

The salesperson's commission for this month is $3,803

7 0
2 years ago
John is buying food for his cat, Fluffy. Fluffy LOVES a fancy wet food which costs $1.50 per day. Fluffy will also tolerate dry
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

The answer is below

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of days that fluffy eats wet food in a week and y represents the number of days that fluffy eats dry food in a week.

Hence:

x + y = 7                    (1)

Also, John wants to spend at most $9.00 on cat food each week. Hence:

1.5x + 0.75y ≤ 9       (2)

The list of possible points after solving graphically are:

(0,7), (6,0), (0,12) and (5, 2). If x,y > 0, then the point that satisfies the inequality is:

(5, 2) i.e. 5 wet food and 2 dry food

5 0
2 years ago
The following polygons are similar. Find x
Ray Of Light [21]

is 750.000 is your answer.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • I am going to mix a gallon bucket of window cleaner. The instruction direct you mix 1 part cleaner to 3 parts water. How much cl
    15·1 answer
  • The cone in the diagram has the same height and base area as the prism. What is the ratio of the volume of the cone to the volum
    11·2 answers
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • Ceramic tiles sell for $13.08 for a box of 12 tiles. Find the price per tile.
    5·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    13·2 answers
  • I need help I don’t understand this :)
    14·1 answer
  • can someone please help me with this math problem?
    11·1 answer
  • Help me now before i push you in ragdoll engine jk oh no oh pls help me istg- i love you
    12·1 answer
  • (6^5)^-2 please get it right
    9·1 answer
  • How do you decide where to shade an inequality whose boundary dose not go through the origin?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!