1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AveGali [126]
3 years ago
11

Tkanks, but how you can use the distributive Property to find the numbet of books abouts animals in the bookstore.

Mathematics
1 answer:
Sedbober [7]3 years ago
3 0
If you would tell me the whole problem I could answer it
You might be interested in
Gloria is digging for fossils at a geological’s site she has 120 m of rope in force gates to mark off a rectangular area which s
Ipatiy [6.2K]

Answer:

12 m x 10 m

Step-by-step explanation:

can you help me with my question In Paragraph 206 of "The Open Boat," Crane describes the shore the dinghy is approaching in naturalist terms as A welcoming B. indifferent C. treacherous

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help i am very stuck :
Oliga [24]
The answer is
the first one is x= 18.98 
a^2+b^2=c^2
8 cm^2+17 cm^2= x^2 
64+289=x^2
√x^2= √353
x=18.89
<span><span>the second one is x= 18.7
a^2+b^2=c^2
7 m^2+ x^2= 20 m^2
49 m+x^2=400 m
-49            -49
  </span></span>√x^2=√352
<span><span>x= 18.7
Hope this helps!</span></span>
5 0
2 years ago
Assume that the radius r of a sphere is expanding at a rate of 50 cm/min. Determine the rate of change in surface area at t = 2
oksano4ka [1.4K]
Hay if you neeed help look up math papa  this wedsite will realy help you
hope that helps
4 0
2 years ago
What is the solution set of the following equation? 4\5^2= 2x- 4\5
Elden [556K]

Answer:

x = 18/25

Step-by-step explanation:

(4/5)² = 2x - 4/5

16/25 = 2x - 4/5

16/25 = 2x - 20/25

36/25 = 2x

x = 18/25

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 450-square-foot apartment in New York City cost $540,000. What is the price per square foot?
Vika [28.1K]
Maybe somewhere along 23000
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose a triangle has sides a, b, and c, and the angle opposite the side of length b is obtuse. What must be true?
    12·1 answer
  • The following 5 questions are based on this information: An economist claims that average weekly food expenditure of households
    9·1 answer
  • What is 1/5 divided by 5/7
    6·1 answer
  • Four friends went bowling one afternoon. Use the table that shows the bowling data
    13·1 answer
  • (02.06)
    11·1 answer
  • 1)
    14·1 answer
  • A restaurant wants to study how well its salads sell. If 10 of the salads sold were ​salads, how many total salads did the resta
    15·2 answers
  • Pls help me with thid
    8·2 answers
  • Katie Made 10 times as much money in one hour selling lemonade than she did selling hotdogs. She made $220 in one hour selling l
    9·1 answer
  • If possible please help! With 12
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!